Antalya Haber, Kültür, Konferans, Sağlık, Sivil Toplum

Afet Uygulama Semineri

AY242516

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından Antalya’da düzenlenen “İmar Kıyı Afet Uygulamaları” konulu seminerin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Antalya’nın bir afet master planı yok. Bu konuda gerekli ön çalışmaları başlattım” dedi.

Porto Bello Otel’de düzenlenen seminerin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Bayırdırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürü Osman İyimaya, Antalya Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Akaydın Antalya gibi arazi rantı yüksek olan şehirlerde, kentin arazileri üzerine çok ciddi kamuoyu baskıları bulunduğuna belirterek, “Bugüne kadar siyasi rant uğruna, çok kolaylıkla bu baskılar göz önüne alınıp yanlışlar yapılmış. Bu vahim durumdan çıkmak için elimizden geleni yapmak durumundayız” dedi.

İmarla ilgili 72 kanun bulunduğuna dikkat çeken Başkan Akaydın şunları söyledi: “Bu kanunlar süzgeçlerden geçirilip, hepsinin üzerinde titizlikle durulmalı. Görev tanımlarının ve yaptırımların belirleneceği, yaptırımlara uyulmazsa cezalarının çok net ortaya konulup, uygulanacağı bir Türkiye yaratmak zorundayız. Aksi takdirde Türkiye, kentlerinde yaşanması mümkün olmayan bir ülke haline gelecektir.”

İmar uygulamalarında elinden geldiğince koruma kullanma dengesine saygı göstererek, daha çok korumaya yönelik hareket edeceğini belirten Başkan Mustafa Akaydın şöyle devam etti: “İmar konusunda Antalya’nın özelliklerinden kaynaklarından ciddi baskılar olduğunun da farkındayım. Son 30 yılda öyle bir kent yaratmışız ki. Hesaplamalara göre kent merkezinde olması gerektiğinden 400 bin fazla nüfus var. Çeşitli iddialara göre kent merkezinde 20 bin konut fazlası var, bazı sivil toplum kuruluşlarına göre bu rakam 50 bin boyutunda. Hal böyleyken hala, tarım arazileri çok değerli, çevresi çok değerli, ormanları çok değerli Antalya’da konutlaşma baskısı yaşıyoruz. Bunun önlemini almak için elinden geleni yapması gerek.”

Antalya’nın bir afet master planı bulunmadığını söyleyen Akaydın, “Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu sorumluluğumun farkındayım. Bu konuda gerekli ön çalışmaları başlattım. 2010 yılı başı itibariyle ciddi bir planlama içine gireceğiz. Böyle bir planın Türkiye’de çok az kentte olduğunu biliyorum. Yapılması şart. Antalya 4. derece deprem riskinden 2’ye yükselmiş bir kent. Bu bölgedeki tarihi kentlerin bir çoğu depremlerle gömülmüş. Geçtiğimiz günlerde Kumluca’da yaşadığımız gibi çok sık doğal afetlerle karşılanan bir kent” diye konuştu.

Seminerde ele alınması beklenen ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürütülen Antalya’nın Bütünleşik Kıyı Master Planı’nın kent için çok önemli olduğunun altını çizen Akaydın şunları söyledi: “Bu plan bizi aşıyor. Bu planın yapılması için Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Antalya sahili çok uzun. Büyükşehir sınırları içinde kalan sahil kesimi ise çok değerli. Bu sahil kesiminin büyük bölümü, doğal ve kültürel sit alanı içinde. Sahilin elimizde kalan bölümünü çok rantabıl şekilde değerlendirmemiz gerek. Antalya’nın ciddi şekilde marina, kruvaziyer limanı ve balıkçı barınağına ihtiyacı var. Bunları Büyükşehir Belediyesi sınırlarına yakın yerlerde yapmamız gerekirken yer bulamıyoruz. Şimdi elimizde Sıçan Adası’nın bulunduğu bölge var. Raporlar geliyor. Doğal sit alanıdır yapılmamalıdır diye. Bu doğru değil bence. Bu konuda biraz esnek davranmamız gerekiyor. Antalya bu sorunları çözemezse önümüzdeki 10 yılın vizyon kenti olma şansını kaybedecektir”

AkdenizHaberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s