Alanya, Antalya Haber, Üniversite, Yetenek, İlçeler

Alanya kültür ve turizm kalkınma seferberliği projesi

Alanya kültür ve turizm kalkınma seferberliği projesi

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, ”Alanya’nın en kısa zamanda dünyada adından en çok söz ettiren coğrafya haline geleceğine inanıyorum” dedi.

Alanya Belediyesi ile Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) iş birliğiyle Akdeniz Üniversitesince hazırlanan Alanya Kültür ve Turizm Kalkınma Seferberliği Projesi, ALTSO’da düzenlenen toplantıda tanıtıldı. AÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtcephe, yaptığı konuşmada, hazırlanan projenin Alanya için çok önemli bir şans olduğunu söyledi. Akdeniz Üniversitesi olarak projeye büyük destek verdiklerini anlatan Kurtcephe, 9 ay önce planlanan bu çalışmanın 5 ayda tamamlandığını bildirdi. Kurtcephe, hazırlanan projede altyapıdan kültürel eserlere kadar her şeyin planlandığını vurguladı.

Alanya’nın doğal güzelliklerinin yanı sıra görkemli kültürel yapıya sahip olduğunu belirten Kurtcephe, ”Alanya’nın en kısa zamanda dünyada adından en çok söz ettiren bir coğrafya haline geleceğine inanıyorum” diye konuştu. Alanya’da vakıf üniversitesi kurulmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ve önemli aşama kaydedildiğini bildiren Kurtcephe, ”Alanya’ya ileride bir devlet üniversitesi kurulmasını diliyorum. Çok kısa zamanda Alaiye Üniversitesinin kurulduğunu hep birlikte göreceğimizi tahmin ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Kurtcephe, AÜ bünyesinde Alanya’da mühendislik fakültesi kurulması için çalışma yaptıklarını, bunun kararını üniversite senatosunda alacaklarını kaydetti. ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan da projenin uygulanması halinde Alanya’nın kaderinin değişeceğini ve ilçenin gerçek bir dünya şehri olacağını söyledi. Alanya’nın yol haritasının belirlenmesi için belediye ve üniversitenin desteğini alarak bu çalışmaya öncülük ettiklerini belirten Aydoğan, ”Projeyi hazırladık, şimdi sizlerin beğenisine sunacağız. Uygulanması halinde Alanya’da çok şeyin değişeceğine inanıyorum. Ama uygulanıp uygulanmaması konusunda kararı biz veremeyiz” diye konuştu.

PROJENİN TANITIMI
AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim görevlisi Esma Civcir, konuşmaların ardından proje hakkında bilgi verdi. Projeyi slayt gösterisi eşliğinde anlatan Civcir, şunları kaydetti: ”Projenin amacı, Kaymakamlık, Belediye ve ALTSO’nun gereksinim duyduğu konularda ve turizm sektöründe üst düzey yöneticilerden esnafa kadar geniş kesimi kapsayacak şekilde, üniversitenin bilimsel ve sanatsal katkısıyla Alanya’da kültür, sanat ve eğitim programları gerçekleştirmek, bu amaçla projeler hazırlamak ve uygulamaktır. Ayrıca üniversitenin bilimsel ve sanatsal katkısıyla Alanya’da çağın gereksinimlerine uygun turizm alt ve üst yapısı oluşturarak toplam kaliteyi yükseltmek, kent kimliğinin yenilenmesinden kent mobilyaları tasarımına, kent peyzajına kadar Alanya’ya yeni çehre kazandırmak, ekonomik, sosyal ve kültürel yönden uluslararası ilişkileri geliştirmek, Alanya’da kent müzesi, çeşitli araştırma merkezleri kurmaktır.”

Daha sonra, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Rektör Prof. Dr. Kurtcephe, ALTSO Başkanı Aydoğan, projenin hayata geçirilmesi için iş birliği protokolü imzaladı. Almanya’da bulunduğu için toplantıya katılmayan Alanya Belediye Başkanı ve Alanya Çevresi Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği (ALTAB) Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun, projeyi önceden imzaladığı bildirildi.

Antalya Güncel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s