Turizm

Günal Turizmi Yorumladı

MHP’li Günal: Turizm gelirlerinin artışı markalaşmadan geçiyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Milletvekili Mehmet Günal, ülkede turist sayısı artarken, gelir düşüşündeki en önemli faktörün, turizmde kurumsal koordinasyon eksikliği olduğunu savundu.

Milletvekili Mehmet Günal, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2010 yılı bütçe görüşmeleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizmle ilgili öncelikli sorununun tanıtım, pazarlama ve bunu sağlayacak bir üst kurum olmaması olduğunu belirten Günal, AK Parti iktidarının halen Turizm Strateji Eylem Planı’nda yer alan kanun tasarısını hazırlamamış olmasının konunun vahametini gösterdiğini söyledi.

Turizmde pazar sıkıntısının aşılması ve ülkeye kaliteli ve nitelikli turist gelmesi için acilen Turizm Konseyi kurulması gerektiğini savunan Günal, turizmde 2023’e yönelik Eylem Planı’nda en önemli eksikliğin örgütlenme olduğunu kaydetti. Günal, ülke turizminin marka ve sürekli cazip bölge olmasının özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının güç birliği yapması gerektiğini ifade etti. Günal, şöyle dedi:

“Ülkemizde turizm sayısı artarken gelirle aynı oranda artmıyor. Bunda en önemli etken turizmi sektöründe hale koordinasyonun eksikliğinin giderilememesi. Tanıtım ve pazarlama sıkıntısının acilen aşılması için bir üst kurulmalı. Bakanlık teşkilat yapısı değiştirilerek, Turizm konseyi kurulmalı. Turizm konseyi kurulmadan turizmde nitelik ve kaliteyi istediğimiz ölçüye taşıyamayız.”

Dünya turizminde söz sahibi olmanın yolunun markalaşmadan geçtiğinin altını çizen Günal, Antalya bölgesinin bunu hakkıyla yerine getirdiğini kaydetti.

Bizim Antalya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s