Teknoloji & Bilim

Ucuz laptop devri başlıyor

Laptop dünyasında çok ciddi değişikliklere hazır olun: İşte sektörü değiştirecek gerçekler…

Tecrübesiz kullanıcılar için gerçek bir kavram kargaşası oluşturan mini düz üstü sistemler -veya yaygın adıyla netbooklar, PC pazarındaki yerlerini her geçen gün biraz daha sağlamlaştırıyor. Microsoft İngiltere; Windows Tüketici Departmanı Başkanı Leila Martine’e göre kargaşa, artarak sürecek; ancak sonunda tüketici karlı çıkacak.

Taşınabilirliğin artması ile fazla işlemci gücü gerektirmeyen uygulamalar; özellikle web’de gezinmek ve temel ofis ihtiyaçları için gitgide daha çok tercih edilmeye başlanan netbooklar, büyük kardeşleri olan diz üstü bilgisayarlara (notebook: laptop) oranla daha ekonomik bir alternatif konumundalar.

Genellikle Intel Atom işlemcilerini barındıran, optik sürücüsüz ve 11.6 inç’e kadar çıkan ekran boyutlarında satılan netbook’lar, yakın bir zamana kadar Linux veya Windows XP ön yüklemesi ile piyasaya sunuluyordu. Bu durum, Samsung N510 ve Acer Aspire One D250 gibi modellerin Windows 7 Starter Edition ile pazarlanmaya başlamasıyla birlikte değişime uğradı. Leila Martine’e göre yakın bir zamanda netbook’larımızı Windows 7 Home sürümü ile satın almaya başlayacak; ‘netbook’ terimini de hafızalarımızdan tamamıyla sileceğiz.

Taşınabilir PC pazarındaki mevcut kavram kargaşasının temel nedeni, netbook’ların her geçen gün biraz daha yetenekli hale gelmesinin yanı sıra Sony Vaio X serisi örneğinde olduğu gibi dizüstü sistemlerin giderek küçülmesi olarak açıklanıyor.

Tabi bu noktada küçük bir ayrıntıyı da gözden kaçırmamak gerekiyor: Taşınabilirlikleri artan geleneksel dizüstü sistemler giderek pahalılaşıyor; bu da bütçesi kısıtlı olan tüketicileri, netbook pazarına yönlendiriyor. Ama acaba bu durum, bu şekilde sürecek mi? Tüketicilerin aklında, doğal olarak tek bir soru var: ‘Kullan-at modeli’ olarak tanımlayabileceğimiz, süper ucuz – süper taşınabilir sistemlere yakın bir zamanda kavuşabilecek miyiz?

Samsung Netbook Ürün Müdürü Daniel Hill ve Microsoft yetkilileri, bu konuda ortak bir öngörüye sahipler: ‘Pazar ikiye ayrılacak!’. Netbook pazarının geleceği konusunda tüketici seçimlerinin belirleyici olacağını ifade eden yetkililer, iki tip netbook kullanıcısı profili çiziyorlar: Netbook’a yalnızca internet’e girmek için -ikinci bilgisayar olarak- ihtiyaç duyanlar ve onları ana bilgisayarları olarak gören, ‘daha fazlasını yapmasını’ bekleyenler.

İşletim sistemleri de işin içine girince, karşımıza her zamanki gibi bir tablo çıkıyor: Daha yetenekli taşınabilir sistemlere sahip olmak isteyen kullanıcılar, daha fazla para ödeyecek!

Hürriyet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s