Antalya'nın Renkleri

Noeli Antalya çiçekleriyle kutlayacaklar

Avrupa’daki Noel kutlamaları Antalya ve Burdur’da çiçekçilere bereket getirdi. Burdur’un Bucak ilçesi Kocaaliler beldesi ve bağlı köylerde köylülerin dağdan topladıkları orman ürünleriyle yaptıkları 250 bin çelenk ve taç ile Antalya’dan gönderilecek 15 milyon dal çiçek, Avrupa ülkelerindeki kutlamalarda kullanılacak.
Köylülerin dağdan topladıkları bitkilerle yaptıkları çelenk ve taçları satın alan Melli Tarım Çiçekçilik Sahibi Aziz Düz, yaptığı açıklamada, bu işin yaklaşık 300 köylünün de ekmek kapısı olduğunu söyledi. Köylülerin dağdan topladıkları okaliptus yaprakları, dağ çileği, yaban mersini, alıç, andız kozalağı, kızılcık gibi orman ürünlerini çelenk haline getirdiklerini ve tanesi 1 TL’den kendisine sattıklarını bildiren Aziz Düz, bu ürünlerin, başta Hollanda olmak üzere Almanya, İngiltere ve Belçika’ya ihraç ettiğini kaydetti.
Geçen yıl 200 bin taç ve çelenk ihraç ettiklerini ve 1 milyon dolar ciro yaptıklarını vurgulayan Aziz Düz, bu yıl da Noel dolayısıyla 250 bin taç ve çelenk ihraç edeceklerini belirtti. Ürünlerin yüzde 70’ini Hollanda’ya gönderdiklerini anlatan Aziz Düz, 7 yıldır bu işi yaptığını söyledi.
İşe başladığında ürünleri yurt dışına nasıl pazarlayacağını bilemediğini dile getiren Düz, şöyle konuştu:
‘Zamanla ürünleri nasıl ihraç edeceğimizi öğrendim. Bugün bu işi yaparken çok heyecanlanıyorum. Çünkü bizimle birlikte köylüler de kazanıyor. Ağustos ve 20 Aralık tarihleri arasında dağdaki bitkileri toplayan köylüler evlerinde taç veya çelenk yapıyorlar. Bir tanesine 1 TL veriyoruz. Günde 25 tane yapan 25 TL kazanıyor. Çocuğu olan ve çalışamayan kadınlar da evlerinde bu işi yaparak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Bu 3,5 ayda 5-6 bin TL kazanan köylü oluyor. Kriz bizi etkilemedi. Biz de köylüler de kazanıyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s