Antalya Haber, Çalışanlar, Sağlık, Sivil Toplum

Tabipler odasından eyleme destek

Antalya Tabip Odası yaptığı yazılı açıklamada 25 Kasım günü Kamu çalışanlarının yapacakları grevi desteklediklerini açıkladı ve meslektaşlarına; acil durumlar dışında, sağlık kurumlarına gelmeyerek dayanışma göstermelerini istediler.
Tabip Odası yaptığı açıklamada; hekimler olarak kamu çalışanlarını desteklediklerini ve tüm yurttaşların bu greve destek olmaları çağrısında bulundu. “Sağlıkta reklam bitti, şimdi sıra gerçeklerde” slagonu kullanılan açıklamada, şunlar denildi; “Aile hekimine giden 2 TL, devlet hastanesine giden 8 TL, özel kurumlara giden 15 TL ödüyor !
Özel sağlık kuruluşlarına başvuranlardan alınan fark, % 30’dan % 100‘lere kadar çıkarılmak isteniyor. İlaca ulaşmak daha da zorlaşıyor; İlaç katkı payının emeklide % 10 ‘dan %15’e , çalışanda % 20’den % 30’a çıkarılması planlanıyor. İhtiyacın olan ilacı değil en ucuzunu alabileceksin. Ya da yüksek farklar ödeyeceksin.Artık; yatan hastadan bile katkı parası alınacak.
Ekonomik kriz nedeniyle işini kaybeden milyonlarca çalışan ve aileleri sağlık hizmeti alamayacak.Hükümete sesleniyoruz; elinizi vatandaşın cebinden, sağlıkçının emeğinden çekin.” Açıklamda ayrıca eylem günü, H1N1 salgınına önlem olarak, hizmet veren birimlerdeki sağlık hizmetleri devam edeceği, bebeklerin, çocukların, hamilelerin, diyaliz hastalarının, yaşlı hastaların, yoğun bakım hastalarının ve kanser hastalarının acil olmasa bile her türlü tıbbi tedavisi aksatılmadan sürdürüleceği belirtildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s