Antalya Haber, Ekonomi

Kurban bayramı telaşı başladı

(Haber: Ahmet Çakıl) Kurban Bayramı öncesi çarşı ve pazarlarda bayram bereketi yaşanıyor. Bayram öncesi yaşanan canlılık, ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren esnafın yüzünü güldürdü.

Havaların sıcak seyretmesi sayesinde alışverişini rahatça yapabilen vatandaşlar, çarşılarda yoğun bir kalabalık oluşturuyor. Piyasadaki hareketlilik, esnafın yüzünü de güldürüyor. 27 Kasım’da başlayacak Kurban Bayramı öncesi vatandaşların en fazla satın aldığı ürünler arasında kıyafet, şeker, kolonya ve tatlı geliyor. Magaza sahipleri, Kurban Bayramı’nın Ramazan Bayramı’na oranla daha hareketli geçtiğini belirterek, “Bayramlarda müşterimiz en az yüzde 70 artıyor. Bu bayramda bunun daha fazla olmasını bekliyoruz. Biz de bayrama özel indirimler yaparak müşterilerimizin daha uygun fiyatlara bayramlık almasını sağlıyoruz” dediler.

Dört gözle bayram alışverişini bekleyen esnaflar, geçtiğimiz hafta sonu çarşı pazara çıkan vatandaşların alışverişi ile rahat bir nefes aldı. Şimdiye kadar yüksek enflasyon ve işlerin durgunluğundan yakınan esnafın imdadına her yıl olduğu gibi yine bu yıl da bayram alışverişi yetişti. Hareketliliğin yaşandığı yerlerin başında konfeksiyon, market, berber ve tatlıcı esnafı geliyor. Ürünlerini beğeniye sunan giyim mağazaları, alışveriş telaşında olan vatandaşlar ile dolup taştı. Bayram için hazırlık yapan vatandaşlar bütçelerine göre alışveriş yapıyor. Esnaf ise, müşteri çekebilmek için değişik kampanyalar düzenliyor. Öte yandan, giyim ve gıda sektöründe her geçen gün fiyatların artması, vatandaşların bayram alışverişlerini bu yıl erken yapmasına neden oldu. Ucuz ürünler adeta vatandaşlar tarafından kapışıldı. Bir yandan kurbanlık için para ayıran vatandaşlar, diğer yandan da bütçelerine göre harcama yapıyor.  Kurban Bayramı’na hazırlandıklarını belirten vatandaşlar; “Giyim ve gıda malzemelerinin fiyatları bayram yaklaştıkça daha da artmakta. Bu nedenle alışverişlerimizi biraz daha ucuza getiririz diyerek bayram alışverişine erken başladık.  Kurbanlıkların fiyatları da yüksek olduğu için bütçemize göre alışveriş yapıyoruz” dediler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s