Hastalıklar, Sağlık, Vücudumuz

Akdağ antibiyotik kullanımına karşı uyardı

Sağlık Bakanı Akdağ vatandaşları ateşi durumlarda antibiyotik kullanmamaları konusunda uyardı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü nedeniyle katıldığı toplantıda, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Antibiyotik kullanımı ile ilgili olarak Akdağ, “Her ateşli durumun antibiyotik kullanılması için gerekli değil. Bunun için doktorlarını bize antibiyotik verin diye zorlamayın kendi başınıza asla kullanmayın” dedi.

”Domuz gribi aşısı konusunda vatandaşlardaki kafa karışıklığını nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Akdağ, konunun Türkiye’de yeterince tartışıldığını söyledi.

Bu konuda görevli Sağlık Bakanlığı kanalıyla hükümetin büyük bir başarı göstererek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için çok önemli olan aşıyı bir sigorta anlamında temin ettiğini kaydeden Akdağ, bu aşının da bilim kurullarının öngördüğü takvim içerisinde risk gruplarına uygulanmaya başlandığını hatırlattı.

Sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada domuz gribi aşısı konusunda bir kafa karışıklığı oluştuğunu ifade eden Akdağ, bunda internetin de etkin rolü olduğunu söyledi.

”Sayın Başbakan’ın kafa karıştırdığını düşünüyor musunuz?” sorusuna Akdağ, ”Hayır. Sürekli olarak bu konunun konuşulması siyasi amaçlara yöneliktir. Başbakanımız ‘kendisinin risk grubunda olmadığını, bunun için aşı yapılmayacağını ama hükümetin bu aşıyı vatandaşın hizmetine sunduğunu, üstelik ücretsiz olarak sunduğunu, kimseyi de buna mecbur etmediğini’ ifade etmiştir. Bunlar çok açık ifadelerdir. Buna rağmen bu konunun sürekli gündemde tutulmasını ben iyi niyetle bağdaştırmıyorum” yanıtını verdi.

”Sayın Başbakan’ın şeker hastası olduğu söyleniyor. Şeker hastaları risk grubunda değil mi?” sorusu üzerine de Akdağ, ”Ben zannediyorum biraz önceki soruyla söylemek istediğimi yeterince söyledim arkadaşlar” diye konuştu.

NTV

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s