Ekonomi, Turizm

Turizmde 2010 gelir beklentisi 22.5 milyar dolar

Ülkemize gelen turist sayısının 28 milyona ulaşması beklenirken, turizm gelirinin 22.5 milyar dolar olarak gerçekleşeceği öngörülüyor. Önümüzdeki yıl turizm ülkesi olarak Türkiye markasının oluşturulmasına dönük tanıtım projelerine ağırlık verilecek. Dünya turizm pastasında önemli yer tutan golf, termal, kongre, kruvaziyer, sağlık ve eko turizmi ön plana çıkaran bir yapı oluşturulacak.

Hükümetin 2010 yılı programında turizm sektörüne ilişkin hedefler kapsamında, 2010 yılında ülkeye daha çok turist gelmesinin yanı sıra hizmet kalitesini artırmaya çalışan, pazarlama kanallarını çeşitlendirerek üst gelir gruplarını hedef alan bir yaklaşım izlenecek. 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli yatak sayısının 600 bine, belediye belgeli yatak sayısının ise 450 bine ulaşacağı tahmin ediliyor.

2009 yılında ülkemize gelen turist sayısının 26.5 milyon, turizm gelirlerinin ise 21 milyar dolar olarak gerçekleşeceği, Kültür ve Turizm Bakanlığı´ndan belgeli yatak sayısının 570 bine, belediye belgeli yatak sayısının ise 432 bine ulaşacağı, yatırım aşamasındaki 250 bin yatakla birlikte toplam yatak kapasitesinin 1.3 milyonun üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Sayıda 7., gelirde 9. sıradayız

Dünya turizm pazarında yüzde 2.4, Avrupa turizm pazarında ise yüzde 4.5lik bir paya sahip olan Tijrkiye, turist sayısı ve döviz gelirlerindeki artış hızıyla dünyadaki en büyük 20 turizm varış noktası içinde turist girişleri açısından yedinci, turizm gelirleri açısından dokuzuncu sırada bulunuyor. Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, doğrudan ve dolaylı olarak 32 faaliyet dalında istihdam yaratan turizm sektöründe, Türkiye´de doğrudan yaratılan istihdam 2008 yılında yaklaşık 3.4 milyon kişi olarak hesaplandı. 2008 yılında ülkemize gelen turist sayısı 26.3 milyon, turizm gelirleri 21.9 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı´ndan belgeli yatak sayısı 550 bine, belediye belgeli yatak sayısı ise 425 bine ulaşmıştı.

Uluslararası turizm talebi son 10 yıllık dönemde yüzde 24.3 oranında artış göstererek, aynı dönemde turizm harcamaları yüzde 67.5 oranında arttı. 2008 yılında uluslararası turist sayısı 922 milyona ulaştı ve turizm gelirleri 944 milyar dolar olarak gerçekleşti. Toplam turizm ve yolcu taşımacılığı gelirlerinin yüzde 16´sı olarak tahmin edilen uluslararası yolcu taşımacılığının, 2008 yılında 165 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor

Küresel ekonomik krizin 2008 yılı ikinci yansından itibaren uluslararası turizmi olumsuz etkilemesi ve A (H1N1) virüsünün neden olduğu grip salgınının yarattığı belirsizlik nedeniyle, 2009 yılında uluslararası turizm hareketinin yüzde 7.8 oranında azalacağı tahminler arasında. Bu nedenle dünyadaki turist sayısının 850 milyon kişiye, turizm harcamalarının ise yüzde 5.6 oranında azalarak 891 milyar dolara düşmesi bekleniyor.

Turizm Habercisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s