Kültür, Konser, Magazin, Yetenek

Kepez’de Fazıl Say’a Büyük İlgi

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Antalya’nın Kepez ilçesinde unutulmaz bir konser verdi. Kadın erkek, genç yaşlı her kesimden insanın büyük ilgi gösterdiği ücretsiz konserde usta piyanisti, salondan, sahneden ve dev ekrandan bini aşkın kişi izledi. Antalyalılar, konser için Başkan Akaydın’a teşekkür etti.

Antalya’nın kültür ve sanat kenti olması için yoğun çalışmalar yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi, 10. Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında, özel ve anlamlı bir konser düzenledi. Dünyaca ünlü Piyanist Fazıl Say, Yeni Mahalle Semtevi’nde ücretsiz halk konseri verdi.
Semt Evi’ndeki 350 kişilik salonun yetmediği konserde, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, sahneye konulan sandalyelerde Fazıl Say’ı izlerken, salona giremeyenler fuayeye kurulan sinevizyondan konseri takip etti. Konseri sanatçı Fikret Otyam ve eşi Filiz Otyam da izledi. Bu anlamlı konserle Antalya Büyükşehir Belediyesi, Piyano Festivali’ni, Antalya Kültür Merkezi’nden Kepez’e taşıyarak, Kepez halkının klasik müzikle buluşmasını sağladı.

FAZIL SAY’A YOĞUN İLGİ

Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin 10. yılında, halkın gösterdiği bu yoğun ilgiden bir sanatçı olarak çok gururlandığını ve geleceğe yönelik umutlandığını kaydeden Fazıl Say, resitaline Ludwig van Beethoven’ın No. 17 re minör Op. 31 No. 2 “Fırtına” takma isimli sonatının çok sevdiği son bölümüyle başladı. Bu konserin her sene devam etmesini istediğini belirten Say, konserine kendi bestelediği üç parçayla (Nazım Oratoryosu’ndan ballad, kızı Kumru için bestelediği Kumru Balladı ve Sevenlere Dair isimli ballad) ile devam etti. Festivalin tanıtım filminin de müziği olan ve Aşık Veysel’in Kara Toprak adlı eserinden esinlenerek bestelediği aynı isimli parçayı çalan Say, daha sonra Rus besteci Modest Mussorgski’nin “Bir Sergiden Tablolar” başlıklı eserinin Katakomblar, Baba-Yaga’nın Kulübesi ve Kiev’in Büyük Kapısı başlıklı son üç bölümü seslendirdi. Say, konserini Amerikalı besteci George Gershwin’in “Porgy ve Bess” operasının ünlü şarkısı “Summertime” ve Mozart’ın 11 numaralı La Majör, K 331 (300i) sonatının son bölümü olan “Türk Marşı” üzerine yaptığı doğaçlamalarla bitirdi. Usta piyanist uzun süre ayakta alkışlandı.

AKAYDIN’DAN TEŞEKKÜR
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın da Say’a çiçek vererek teşekkür etti. Akaydın, Say’ın bu konsere gönüllü olarak katıldığını belirtirken, salonda bulunanlar arasından Fazıl Saylar, İdil Biretler ve Suna Kanlar çıkarsa, kendilerini görevlerini yerine getirmiş sayacaklarını sözlerine ekledi. Kepez’i sanatla buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Başkan Akaydın, bu tür etkinliklerin devam edeceğini söyledi. Akaydın, Antalyalıların ve Kepez halkının konsere gösterdiği yoğun ilgiden mutluluk duyduğunu ifade etti.

Medyantalya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s