Antalya Haber

Yunanlılardan turizmde ‘ortak paket’ teklifi

Yunanlılardan turizmde 'ortak paket' teklifiİzmir Ticaret Odası (İZTO) 140 kişilik bir heyetle ticari olanakları incelemek amacıyla Yunanistan’ın Girit Adası’na gitti. İZTO heyeti, Girit’te Heraklion Ticaret Odası üyesi işadamlarıyla bir araya geldi. Burada düzenlenen toplantıda konuşan Türk-Yunan Ticaret Odası Başkanı Panagiotis Koutsikos, Türk ve Yunan işadamlarının ortak potansiyellerini AB pazarı gibi üçüncü ülkelere satma konusunda işbirliği yapması gerektiğini ve turizm sektöründe ortak tur paketleri düzenlenebileceğini ifade etti.

Koutsikos, geçen yıl Yunanistan’a gelen turist sayısının yüzde 15 azaldığını, buna rağmen Türkiye gelen turist sayısının ise arttığına dikkat çekti. Koutsikos, “Sizin rekabet gücünüz daha fazla. Oteleriniz daha yeni ve fiyatlarınız da çok uygun. O nedenle krizde turizm alanında Yunanistan kadar etkilenmediniz. Ama Türkiye ile Yunanistan ortak turizm paketi yaparsa gelen turist sayısı artar. Böylece Türkiye’de ucuz satış yapmak zorunda kalmaz. Bir paketin içinde birkaç ülke olursa bu turiste de cazip gelir. Bu doğrultuda turizm alanında ortak paket oluşturabiliriz” önerisinde bulundu.

İki ülke arasında işbirliğinin gelişimi için vize sorununun kalkması, bu konuda iki ülkenin de çaba göstermesi gerektiğini belirten Koutsikos, “Bunu yapmamız için Türkiye’den geçiş sağlayan mültecilerin bir şekilde durdurulması, bu soruna eğilinmesi lazım” dedi.

5 yılda 10 milyar dolarlık hedef

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş ise, iki ülke arasındaki ilişkilerin canlanması açısından Yorgo Papandreu’nun başbakanlığa seçilmesinin kendilerini umutlandırdığını, yeni bir döneme girdiklerine inandıklarını dile getiren Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da Papandreu’ya 7 maddelik bir işbirliği önerisi sunduğunu dile getirdi. Demirtaş, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticaret hacminin, krizlere rağmen 15 yılda 15 kat arttığını ve 2008 sonunda 3 milyar 541 milyon dolara ulaştığını anlattı. Demirtaş, iki ülke arasındaki ticaret hacmi için 5 yılda 10 milyar dolarlık hedef konulduğunu, bunun gerçekleşmesi için Ege Bölgesi ile Girit arasında hava ve deniz yolu ulaşım bağlantılarının kurulması gerektiğini, ancak öncelikle vize sorunun çözülmesinin gerekli olduğunu kaydetti.

Turizm Habercisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s