Meslek Odaları, Turizm

TÜRSAB, Edremit’te

TÜRSAB, Edremit'teTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Başkanı Başaran Ulusoy, beraberindeki 40 kişilik heyetle Edremit ilçesinde incelemelerde bulundu. Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç’ın ev sahipliği yaptığı gezide Ulusoy ve turizmcilere Kazdağları, butik ve termal oteller ile doğal ve tarihi değerler gösterildi.

Gezide, ilk olarak Güre beldesindeki butik ve termal oteller, daha sonra Yeşilyurt köyünde bulunan butik oteller ve işletmeler ziyaret edildi. Çamlıbel köyünde ise yine butik otel tesisleri incelendi. Bölgede köy turizmine ilk başlayan Kızılkeçili köyünde Genel Başkan Ulusoy’u köy çocukları çiçekler ve alkışlarla karşıladı.

Kızılkeçili Muhtarı Ali Deveci, köy hakkında Ulusoy ve beraberindeki heyete bilgiler verdi. Kızılkeçili köyünden sonra Ulusoy ve beraberindeki heyet Edremit Belediyesi A. Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Burada eski fotoğraflar ve etnografik eserler ile yakından ilgilenen Ulusoy’a Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, el sanatları öğretmeni Behiye Sağdıç tarafından yapılan bir el işi çini tablo ve bölgesel hediyeler ile plaket sundu. Daha sonra Bostancı köyünde bulunan termal oteller ile tesisleri gezen heyet programın sonunda ise Ertürler Zeytincilik tarafından oluşturulan zeytin ve zeytinyağı müzesinde incelemelerde bulundu.

Edremit ilçesinde yapılan inceleme gezisini değerlendiren Başaran Ulusoy, “İnsan sevgisinin muhteşem olduğu, tabiatın, çevrenin, doğanın güzelliğini yaşarken insanın buraya yatırım yapmaması diye bir olay yok. Arkadaşlar ile hem bölgeyi ziyaret ediyoruz, hem Edremit Belediye Başkanı ile neler yapabileceğimizi düşünüyoruz. Burada doğayı bozmadan, yaşam tarzı ve güzelliklerini doğa ile yansıyan bir şekilde yapılacak yatırımlara evet diyecek bir anlayışımız var. Mükemmel bir çevre, mükemmel bir doğa ve tarih. İnşallah Seyahat Acenteleri Birliği olarak gelecek ziyaretçileri burada ağırlamakta rahatlatacak bir şekilde çözüm tarzına varır diyorum.” diye konuştu.

Ulusoy, bölgenin turizm bölgesi ilan edilip edilmemesi yönündeki soru üzerine, “Allah’tan bugün burada yaşayanlar burayı kullanmaya çalışıyor ama ilerisi içinde milli parklar nasıl kanun ile korunuyor ise bu alanında turizm alanı ilan edilmesi, bu plan çerçevesinde master planı yapılarak yoluna devam etmesi lazım.” dedi.

Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ise, “Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy beyefendi ile İstanbul’da görüştük. Edremit Körfezi’ne davet ettim. 40 Kişilik heyetle bu gün buraya geldiler. Bizlere büyük sevinç yaşattılar. Edremit Körfezi’ndeki, Kazdağıları köylerindeki butik otelleri ve turizme ilk açılan Kızılkeçili köyümüzü arz ettik. Bu bölge ile ilgili daha önce kendilerini bilgileri vardı. Daha önce gelmişlerdi. Fakat hiç yatırım gözü ile gelinmemişti. Şu anda heyetin içinde seyahat acenteleri sahipleri, yatırımcılar, otel sahipleri, reklam ajansları sahipleri bulunmakta. Biz Edremit Körfezi’nin alternatif bir turizm merkezi olmasını amaçlıyoruz. Jeotermali ile Kazdağıları ile denizi ve dünyada su ve oksijen cenneti ile güneş cenneti olan Edremit Körfezi’nin yeni bir alternatif turizm merkezi olarak dünyaya açılmasını istiyoruz. Tabii ki Medikal Vadi Projemiz var. Edremit Körfezi Medikal Vadi sayesinde bir dünya sağlık merkezi olacak.” diye konuştu.

Başkan Kılıç’ın verdiği bilgilere göre Edremit Körfezi’nde. havaalanı Şubat 2010 tarihinde tamamlanacak. 2010 Nisan ayında da hizmete açılacak olan havaalanı aynı zamanda uluslararası trafiğe de açılmış olacak.

Ulaşım olarak Türkiye’nin dünyaya açılan bir kapısı da Edremit’te olacak. Edremit Körfezi Havaalanı, ilçeye dünyanın her yerinden insanların gelmesini kolaylaştıracak.

Hem sağlık hem dağ hem deniz turizmi açısından Edremit bölgesi dünyanın en güzel klimasına sahip. Maksimum oksijen, minimum nem barındıran Körfez’de nemin düşük olmasının sebebi bir zeytin cenneti olan Edremit’teki zeytin ağaçlarından kaynaklanıyor.

Turizm Habercisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s