Çevre ve İklim, Turizm

TUI, Turistlere Yunus Gösterisi Yapmayacak

Turiste artık yunus gösterisi yokAlman turizm şirketi TUI, Antalya’daki iki ayrı yunus gösteri merkezini hayvanseverlerin eleştirilerini dikkate alarak programından çıkardı. Hayvan dernekleri bu karara sevinirken, gösteri merkezleri işletmecileri tepki gösterdi.

TUI’den yapılan açıklamada, hayvanları koruma örgütlerinin eleştirilerine hedef olan Antalya’daki yunus gösteri merkezi Dolphinland’le ve Belek’teki Troy’u incelediklerini belirten TUI Kalite ve Çevre Yönetimi Sorumlusu Harald Zeiss, “İncelemeler sonucunda havuzların büyüklüğü, şovlar sırasındaki gürültü derecesi, hayvanlara yaklaşım ve temizlik konularının bizim asgari ölçülerimize uymadığı tespit edilerek, bu merkezler hemen satış programımızdan çıkarılmıştır” dedi.

TUI’nin kararı üzerine Dolphinland’ın dört yıllık işletmecisi Murat Selek, “Bu kriterler dört yıldır sorulmadan neden turist getirildi? Geçen yıl şartlar uydu da bu yıl niye uymadı? Manasız bu durum” dedi. Troy işletmecisi Murat Süğlün ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca haftalık ve aylık periyotlarla denetlendiklerini söyledi. Süğlün, “Hiçbir işletmede hiçbir canlıya eziyet çektirildiğini kabul etmem. Avrupa standartlarının tamamını kapsıyoruz. Ayrıca çok ciddi denetimlerden geçiriyoruz” dedi.

Hayvanları Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Sevda Kıraç şunları söyledi: “Mutlu oldum, TUI’yi tebrik ediyorum. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na geçen yıl dilekçe yazarak bu merkezlerin kaldırılmasını istemiştik. Köpek balığı, yunus ya da balina havuzda yaşayamaz.”

Turizm Habercisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s