Polis & Adliye

Facebook Görgü Tanığı Oldu !

Görgü Tanığı Facebook!Amerika’da Yaşanan Bir Olaydan Yola Çıkılarak, Facebook’un Hatasız ve Güvenilir Bir Görgü Tanığı Olduğu Konuşuluyor.

Facebook’un Bir Gün Mahkemede Görgü Tanığı Olarak Kullanılabileceği Aklınıza Gelir Miydi? Amerikalı Rodney Bradford, Bize Bunun Mümkün Olabileceğini Gösterdi. Harlem’de Yaşayan Bradford, Hırsızlık Suçundan Mahkemeye Verilmişti. Dava Sürerken Bradford’un, Suçun İşlendiği Esnada Orada Olmadığını Kanıtlaması Gerekiyordu. O da, Aklına Gelebilecek En Güvenilir Yolu Seçti ve Facebook’u Görgü Tanığı Olarak Gösterdi.

Suçun İşlendiği Esnadan Bir Süre Önce, Bradford, Harlem’deki Babasının Evinden Facebook İletisini (Status) Pankeklerle İlgili Bir Cümleyle Güncellediğini İddia Etti. Savcı, Bu İddianın Üzerine Facebook ile İletişime Geçti ve Zanlının O Esnada Girdiği İletinin Gerçekten de Harlem’deki Evinden Girilip Girilmediğini Soruşturmaya Başladı. Facebook da Bu Bilgiyi Onaylayınca Bradford, Suçun İşlendiği Esnada, Harlem’deki Evinden Suç Mahaline Gelemeyeceğini İspatladı ve Dava Düştü.

Sosyal Ağların Gücü Böylece Bir Kez de Hukuki Meselelerde Ortaya Çıktı. Facebook’un Bu Tür Bilgileri Herkesle Her An Paylaşmaması, Mahkemenin Talebi Üzerine Paylaşması da Olayın Etikliğinin Sorgulanmamasına Sebep Oldu. Zira Facebook, Deyim Yerindeyse Mahkemede Görgü Tanıklığı Yapmış ve Bradford’u Aklamış Oldu.

Yazan: Akhun Aktosun
SDN – http://shiftdelete.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s