Antalya Haber, Tarım

Mantar üreticileri Ankara yolunda

Ureticiler-mantarin-tarim-uru1[1]Antalya’da mantar üreticileri, sıkıntılarını Ankara’ya duyurmak için komisyon kurdu.

Toplumun değişik kesimlerinden oluşan komisyon üyeleri Ankara’da siyasilerle yüz yüze görüşerek mantarı tarım ürünleri arasına aldırmaya çalışacak. Korkuteli Manavgat Üreticileri Birliği (KOMÜB) Başkanı Mehmet Ölmez, kurdukları komisyonla kültür mantarında girdi maliyetlerini aşağıya çekmeyi hedeflediklerini belirtti. İki yıldır mantar girdi maliyetlerinde yüzde 80 artış olurken, fiyatların 2,1 TL’de kaldığını ifade eden Mehmet Ölmez, hükümetten tek isteklerinin kültür mantarını tarım ürünleri arasına alınarak bazı desteklemelerden yararlanmak olduğunu kaydetti. Türkiye’de yıllık üretilen yıllık 30 bin ton mantarın yüzde 70’nin Korkuteli’nde yetiştirildiğine dikkat çeken Ölmez, 20 bin nüfuslu ilçede 8 bin kişinin ekmeğini beyaz altın diye tabir edilen üründen kazandığını söyledi.

Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’nın mantarı tarım ürünleri içine almadığı için elektrik fiyatlarının yetiştiricinin belini büktüğüne dikkat çeken Ölmez, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten mantarda KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e çekmesini beklediklerini dile getirdi.

Ölmez, “Mantarda girdi maliyetleri artarken fiyat 2 yıldır yerinde sayıyor. 20 bin nüfuslu bir ilçenin yüzde 45’i geçimini mantar üretiminde sağlıyor. Ekonomik krizde insanlar işlerini kaybetmemek için uğraşırken Korkuteli’nde insanlar evlerinin bodrum katında üretim yaparak ekonomik girdi sağlıyor. Hükümetin bu başarıyı desteklemesini bekliyoruz. Elektrikteki sıkıntımızı bir türlü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a iletemedik. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz. Geçen yıl mantardan ilçeye 80 milyon TL para girdisi oldu. Bu ekonomik girdi başka ülkede olsa o ülkenin her üreticine altın madalya takılır. Biz ise sesimizi Antalya dışına çıkaramıyoruz. Bunun için Alanya, Kaş, Elmalı, Manavgat, Serik ve Finike’ye rol model olamıyoruz. Üvey evlat muamelesi görmekten bıktık” diye konuştu.KOMÜB verilerine göre Antalya bölgesinde 4 bin 600 kişi mantar üretimi yapıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s