Özel Kurumlar, Polis & Adliye

Sağlıklı Polis Sağlıklı Hizmet

Sağlıklı Polis Sağlıklı HizmetAntalya Emniyet Müdürlüğü personeline ‘Sağlıklı polis, sağlıklı hizmet’ projesi kapsamında ‘Kanser’ konulu seminer verildi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü personeli ve yakınlarına ‘Sağlıklı polis, sağlıklı hizmet’ projesi kapsamında Antalya Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinde görevli Dr. Selda Aydın tarafından seminer verildi. Seminerde personele, “Kanser nedir? Kanserin sebepleri, teşhis ve erken teşhisin önemi” konuları anlatıldı.

Dünya ölçeğinde 10 milyon, Türkiye’de ise 68 bin insanın kanser olduğunu söyleyen Dr. Aydın, “Tüm ölümlerin içinde birinci sırayı kalp damar hastalıkları alırken, ikinci sırada ise kansere bağlı ölümler alıyor. Sigara, alkol, kötü beslenme, uzun süre güneş altında bulunmak, bazı kimyasal maddelerle temas, kanseri tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor” dedi.

Kansere karşı erken teşhis ve düzenli yaşamanın çok önemli olduğu kaydeden Aydın, “Sigara ile akciğer kanseri arasında büyük bir ilişki var. Kadınlarda meme kanseri birinci sırada yer alıyor. İkinci sırada ise akciğer, ardından da deri ve genital organ kanseri yer alıyor. Meme kanserinin doğum yapan ve çocuklarını emziren kadınlarda az olduğu da raporlarda belirtilmiştir. Hiç doğum yapmamış kadınlarda da meme kanseri riski yüksektir. Bu konuda doymuş yağlardan uzak durmakta büyük fayda vardır. Risk 40 yaşından sonra artıyor. Haftada 3 kere yapılan egzersiz kansere karşı koruyucu bir önlem olacaktır” dedi.

Güney Haberci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s