Antalya Haber

Çocuk Bayramı – eşek – uçak – köprü

esek(Haber: Ahmet Çakıl) İki ülke ve iki ülke arasındaki eğitime ve çocuklara verilen değer. İskoçya’nın adası olan Orknay’da yerel feribot seferlerinin yenileme çalışmaları nedeniyle, 70 nüfuslu Papa Westrey’de yaşayan çocukların, 1,6 kilometre ötedeki Westrey’de bulunan ortaokula yılsonuna kadar uçakla gidip gelmelerine karar verildi. Yaklaşık 1 ay öncede Alanya’da kırsal kesimlerindeki öğrenciler, servis olmadığı için eşek sırtında, motosiklet ve traktör kasasında okullara taşındı. Bazı öğrenciler ise günde 3,5 km. yol yürüyerek okula ulaşıyor.

“Orası İskoçya”

Dünyanın en kısa uçuşunu, ücra bir İskoç adasındaki çocuklar evden-okula giderken yapacak. Orknay adalarındaki Papa Westrey’den Westrey’e uçuş sadece 96 saniye sürüyor. Çocuklar salı günü uçakla okullarının bulunduğu kasabaya gidecek ve iki gece oradaki ailelerin yanında kaldıktan sonra perşembe günkü uçakla evlerine geri dönecekler. 8 koltuklu bir uçakla seferleri yapan havayolu şirketi, uçuşun ortalama 96 saniye sürdüğünü, bunun dünyadaki en kısa uçuş mesafesi olduğunu, bu sürenin 47 saniyeye kadar düşebileceğini bildirdi.

“Burası Türkiye”

Alanya’ya yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Toslak köyünün Dutluk Mahallesi’nde yaşayan 12’si kız 40 öğrenci okumak için merkezdeki arkadaşları kadar şanslı değil. Toslak köyü Ketenlik İlköğretim Okulu’nda okuyan öğrenciler, servisleri olmadığı için yıllardır aileleri tarafından okula taşınıyor. Öğrencilerden bazıları saatler öncesinden okulun yolunu tutarken, bazıları da eşek sırtında ya da motosiklet veya traktör gibi araçlarla okula gidebiliyor. Sabahın erken saatlerinde evlerinden çıkan öğrenciler, traktör römorkunda yaklaşık yarım saatlik yolculuğun ardından okula ulaşıyor. Öğrenciler aynı yolculuğu akşam okul çıkışında eve ulaşmak için yapıyor.

Sadece Alanya’da değil bu tür haberlere Türkiye’nin çoğu yerinde yaşıyoruz. Örneğin Batman’ın Kozluk İlçesine bağlı Yenidoğan köyü. Bu köye bağlı iki mezranın öğrencileri okula giderken adeta sırat köprüsünden geçiyor. 70 haneli köyde bulunan 45 öğrenci eğitim gördükleri okula gitmek için 2 kilometre yolu aştıktan sonra tahta köprüyü geçmek zorunda kalıyorlar. Halat ve tahtalardan yapılmış köprü üzerinden her gün Garzan Çayı’nı aşarak geçmek zorunda kalan öğrenciler, kış koşullarında buzlanan 20 metre uzunluğunda 5 metre yükselliğindeki köprüde ölüm tehlikesi yaşıyor.

Bu resimlere bakınca, insan “neden” diye soruyor. Fark bu kadar açık olmalımıydı? Sadece 1,6 km uzaklıktaki bir okula çocuklarını göndermek için 96 saniyeliğine uçak kaldıran bir ülke ile Ulu Önderin geleceği olarak baktığı ve onlara dünyanın tek çocuk bayramını armağan ettiği çocukların farkı ne?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s