Açılış, Antalya Haber, Kültür

Antalya, Ulu Önderine kavuştu

ANIT1(Haber: Ahmet Çakıl) Uzun süredir açılışı merakla beklenen Çallı Kavşağı’ndaki Atatürk heykeli, Ulu Önderin 71’inci ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’da törenle açıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, küçük olduğu gerekçesiyle vatandaşların yoğun eleştirisini alan Çallı Kavşağı’ndaki Atatürk heykelinin yerine görkemli “Ulusal Birlik Anıtı”nı açtı. Çallı Kavşağındaki anıtın açılışını Antalya Valisi Alâeddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zafer Çelikin, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek birlikte yaptı. Anıtın açılışına halk büyük bir ilgi gösterdi. Ellerinde bayraklarla Çallı meydanına gelen 7’den 77’ye bütün Antalyalılar, coşkuyla anıtın açılışına katıldı.

Ulusal Birlik Anıtı’nın açılışından önce, Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak Antalya’ya gelen anıtın heykeltıraşı olan Prof. Dr. Tankut Öktem’in kızı, Pınar Doğan bir konuşma yaptı. Doğan, bu anıtla birlikte Türk halkının askeriyle birlikte her zorlukta savaşabileceğini göstermek istediklerini söyledi. Doğan, “ Cumhuriyetimizin ne güçlüklerle kurulduğunu, Büyük Atatürk’ün nasıl yükselen bir Türk bir toplumu istediğini görüyoruz” dedi.

“Mehmetçiğimiz yan gelip yatmıyor”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın daha sonra Zeynep Doğan’a ve annesine bir plaket verdi. Kısa bir konuşmada yapan Mustafa Akaydın, “ biz hem demokrat hem ulusçu hem de laikiz. Cumhuriyetimizin sonsuza kadar bekçisi olmaya devam edeceğiz. Bu anıtta da görüyoruz, şimdi de yaşıyoruz, bizim Mehmetçiklerimiz yan gelip yatmıyor” dedi.

“3 bölümden oluşuyor”

Toplam 17,60 metre yüksekliğinde ve 12,40 metre çapındaki görkemli anıt üç ayrı bölümden oluşuyor. Kuvva-i Milliye Destanını anlatan bölümde 2 adet atlı, 5 adet Kuvva-i Milli askeri yer alıyor. İkinci bölümde modern Cumhuriyet Türkiye’si farklı meslek gruplarındaki insanların ulusal birlik içindeyken oluşturduğu gücü simgeleniyor. Son bölümde ise Atatürk’ün harf devrimi ve kıyafet devrimi anlatılırken modern çağa açılan kapı simgeleniyor.

“Antalya, Ulu Önderine kavuştu” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s