Meslek Odaları

Tolunay; “Tavrımız hep net oldu”

Tolunay Tavrımız hep net olduAntalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Orhan Tolunay, büyük alış veriş merkezleri konusunda, tavırlarının net olduğunu söyledi.

Antalya’ya ilk alış veriş merkezi yapıldığı tarihten bugüne kadar görüşlerinde hiçbir değişiklik olmadığını belirten Başkan Tolunay, “Dün ne düşünüyorsak, bugünde aynı şeyleri düşünüyoruz. Siyasi parti veya belediye başkanı ayrımı yapmadık. Bu tür büyük alış veriş merkezlerinin şehir merkezi dışına yapılması gerektiği konusunda görüşlerimizi her platformda ifade ettik” dedi.

Siyasi parti veya belediye başkanına göre görüş değiştirmediklerini belirten AESOB Başkanı Orhan Tolunay, “Her belediye başkanına esnaf ve sanatkar olarak bizim görüşlerimizi dikkate almasını istedik. AVM’lerin Alanya, Burdur, Isparta yolu üzerine yapılması gerektiğini, şehir merkezine yapıldığı zaman esnafı bitireceğini söyledik. Ancak belediyeler, rant yaratmak, belediyeye kaynak sağlamak gibi ifadelerle alış veriş merkezlerine izin verdi. Bu izinleri kim verirse versin bunun yanlış olduğunu söyledik” diye konuştu.

Büyük alış veriş merkezlerinin şehir merkezine yapılmaması konusunda bakanlıklara ve hükümetlere yazı gönderdiklerini ifade eden Tolunay, “Bunun için kanun çıkarılması gerekir. Çeşitli hükümetler döneminde kanun tasarıları hazırlandı ancak bir türlü meclisten geçirilip yasalaşmadı. Bu konuda da elimizden gelen mücadeleyi verdik. Ancak, esnafın sokağa dökülmesi, eylem yapması bekleniyorsa, esnaf sokağa dökülecek en son kişidir. Bunun için bizler de, belediye başkanlarımızla uzlaşma yoluyla bu sorunu çözmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Esnafın tepkisinin sandıkta olduğunu belirten Tolunay, şöyle devam etti: “Esnaf, sokağa çıkma, eylem yapma taraftarı değildir. Ekmeğinin peşindedir. Talebini belediye başkanına iletir, hesabını da sandıkta sorar. Yeni göreve gelen belediye başkanlarımıza da alış veriş merkezleri konusunda düşüncelerimizi ifade ediyoruz. Bunlara izin verip vermemek, yine belediyelerimizin tasarrufundadır”

Antalya Güncel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s