Foto Galeri, Gezi, Hobi, Kaş, Kültür, Mekan

Yeni Trend Kanyon Yürüyüşleri

KANYON YURUYUSLERI TURIZMIN YENI ALTERNATIFIKaş’da turizmciler, alternatif turizmi çeşitlendirmek amacıyla özellikle Avrupalı turistlerin tercih ettiği 13 kilometrelik kanyon yürüyüşü düzenliyor.

Antalya’nın turistik Kaş ilçesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlarken, sahip olduğu doğal alanlar da dağ bisikleti, yamaç paraşütü ve kanyon yürüyüşü gibi alternatif turizm etkinliklerine olanak sağlıyor.

Sonbahar aylarında da bölgeye ilgiyi artırmayı hedefleyen turizmciler, Sütleğen Köyü yakınlarında, 13 kilometre uzunluğundaki Kıbrıs Kanyonu’nda düzenlenen kanyon safari turlarıyla turistleri, doğa ve macerayla buluşturuyor.

Yaban keçilerinin Türkiye’deki doğal yaşam alanları arasında yer alan, zengin bitki örtüsüne sahip Kıbrıs Kanyonu, zorlu etabı aşan turistlerin, eşsiz doğal güzellikleri görme ve tanımasına imkan sağlıyor.

-KANYONDA ADIM ADIM-

8 saatlik kanyon yürüyüşünü düzenleyen turizm işletmeleri tarafından Kaş’tan otobüslerle gruplar halinde Sütleğen Köyü yakınlarındaki Sinekçi Beli mevkisine getirilen turistler, tur için özel giysilerini seçtikten sonra kanyonun ulaşımı hakkında rehberler tarafından bilgilendiriliyor.

Kanyon girişinde, yürüyüş kapsamında tırmanış dersi verilen ve tırmanış için özel gereçleri bellerine bağlanan turistler, dağlık alandaki çamlar arasından kanyona doğru yürüyüşe başlıyor. Kanyonun çevresindeki her noktada Batı Akdeniz’in en yüksek mevkisi Akdağ’dan gelen 10 derece sıcaklığındaki suyun akıntısı ile sedir, çam ve dev çınar ağaçlarıyla kaplı doğada ilerleyen maceracı turistler, 13 kilometrelik etabın, oldukça yorucu olan 4,5 kilometrelik etabında halatlarla inişler gerçekleştiriyor.

Başta İngilizler olmak üzere daha çok Batı Avrupalı turistlerin tercih ettiği Kıbrıs Kanyonu turunda, 50 metreyi bulan yüksek alanlardan iple inişlerin ardından, zorlu kaya tırmanışları da yapılıyor.

Her geçilen parkur sonrası birbirini kutlayan turistlerin, yorucu ama eşsiz doğadaki maceralarından duydukları keyif ise yüzlerinden okunuyor. İlk yardım malzemesi ve yiyeceklerini de taşıyan turistler 8 saat süren zorlu etaplardan sonra suyun içinde başladıkları yolculuğu, yine suyun içinde tamamlıyor.

Kanyon turuna ilk kez katılan Alman turist Karin Nielsen, çok güzel bir gün geçirdiklerini belirterek, en uzunu 50 metre olan kayalardan iple iniş ve tırmanışların heyecan verici olduğunu anlattı.

İngiliz Kelly Gren ise, ”Çılgınca bir gün geçirdim. Çok yoruldum belki, ama inanılmaz bir doğada delice işler yaptık. İnişler, çıkışlar, suyun içinde yaşadıklarım muhteşem. Yine gelip ve bu kanyonda yürüyeceğim” sözleriyle turdan aldığı keyfi dile getirdi.

BizimAntalya

Kanyon – Dağ – Foto Galeri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s