Siyaset, İhtiyar

Sermaye Su Gibidir – İhtiyar

ihtiyarSermaye su gibidir,mutlaka kendisine akacak bir yol bulur.

İktidar kendi partisinden olmayan yerel yöneticiler üzerinde sahip olduğu denetim imkanlarıyla ciddi bir tehlike unsurudur. Her yerel yönetici bu korkuyu içinde taşır ve bir başka partiden seçilmiş olmasına rağmen mümkün mertebe iktidar partisi ile iyi geçinme mecburiyetini hisseder.

İddialı bir seçim döneminden sonra seçilen belediye başkanı seçmene olan taahhütlerinin hiç olmaz ise bir kısmını yerine getirmek için harekete geçtiğinde önüne merkezi hükümetin engelleri çıkmaya başlar. Başkanı bir yandan kendi partilileri, bir yandan muhalefet partileri bir yandan da seçmen sıkıştırmaya başlar. İşte tam bu aşamada iktidara yakın bilinen iş adamları devreye girerler. Belediye başkanına ”İktidar partisi seninle uğraşmak niyetinde ama ben Sayın Başbakan veya sayın Bakana sizin ne kadar hizmet aşkıyla dolu ve dürüst bir başkan olduğunuzu anlatırım. Sakın endişe etmeyin ben sizinleyim, sonuna kadar size desteğim, önünüzü açacağım” demeye başlar.

“Bu arada biliyorsunuz mücavir alan sınırlarının içerisinde falanca yatırımım var. İnşallah gerçekleştirirsem istihdam yaratacağım,  şehri güzelleştireceğim, cazibe merkezi yaratacağım” söylemleri ile belediyedeki işlerini yavaş yavaş yoluna koymaya başlar.

Belediye başkanıda daha önce karşı çıktığı bu yatırım veya usulsüzlüğe niçin karşı çıkmadığını soracaklara “kavgacı bir görüntü vermek istemiyorum, benim amacım kavga etmek değil hizmet etmek, zaten partimin sermayeye karşı bir imajı var bu imajı yıkmamız gerek” söylemleri ile cevap vermeye başlar.

Bir yıl sonra bir bakarsın (a) partisinden seçilen belediye başkanımız ( b) partili olarak bilinen, rüyalarında (b) partisinin genel başkanını gördüğünü söyleyen iş adamı ile, can ciğer kuzu sarması… Belediye Başkanı bir süre sonra demokrasi ve uzlaşma adına, iş adamı tarafından ayarlanan ortamda (b) partisinin genel başkanı ile buluşmuş ve şehrin meselelerinin çözümünde kendisinden yardım istemiş.

Hikaye bu ya (b) partili su (a) partisinin kanallarında akmak için yol aramaya başlamış.

Demokrasi bir uzlaşma sanatımıdır?

Yoksa sermaye su gibimidir?

İhtiyar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s