Antalya Haber, Üniversite, Sanayi, Teknoloji & Bilim

”Teknogirişim hibe fırsatları bilgilendirme semineri”

''Teknogirişim hibe fırsatları bilgilendirme semineri''Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ar-Ge Genel Müdürü Ziya Karabulut, Türkiye’de kurulan 37 teknokentin 21’inin faal durumda olduğunu, bu teknokentlerde 1200 firmanın faaliyet gösterdiğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Ar-Ge Genel Müdürlüğü ve Antalya Teknokent işbirliği ile hazırlanan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı teknogirisim hibe fırsatları bilgilendirme semineri AÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Konferans salonunda yapıldı. Seminerin açılışında konuşan AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, aklı ve bilgiyi kendisine rehber eden toplumların gelişmişliği başarabileceğine dikkati çekti. 21. yüzyılın, toplumlar arasında yarışın hız kazandığı bir yüzyıl olduğuna işaret eden Kurtcephe, ”Türkiye uluslararası alanda rekabet edebilmek, gücünü artırmak istiyorsa bir takım ataklar yapmak zorundadır. Ürettiği ürünleri satmalı. Bir ülkenin girişimcisi ne kadar çoksa gelişmişliği o kadar çoktur. Türkiye bu alanda son yıllarda güzel çalışmalar yapmıştır” dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ar-Ge Genel Müdürü Ziya Karabulut DA, teknokentlerdeki çalışma ve hibeler konusunda bilgi verdi. Karabulut, 21. yüzyıla kadar emeğe dayalı üretim yapıldığını ancak artık üretimin bilgiye ve teknolojiye dayalı yapıldığını kaydetti. Üretimde bilgi ve teknolojiyi kullanmayan ülkelerin rekabet gücünün olamayacağını vurgulayan Karabulut, gelişmekte olan ülkeler kendine özgü teknolojileri kullanmaz, teknolojiye dayalı ürün elde edip pazarlamazsa ayakta durma şanslarının olmayacağını bildirdi. Dışarıdan satın almakla bunun gerçekleşemeyeceğine dikkati çeken Karabulut, ”Yer altı zenginliğine güvenen ülkeler bu zenginliğin bir gün biteceğini bilmelidirler. Bu ülkeler ayakta kalmak için yüksek katma değer sağlayan mal ve hizmet üretmelidirler” diye konuştu.

Ar-Ge çalışmalarının bilgiye dayalı çalışmalar olduğunu anlatan Karabulut, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Teknoparklar üniversite sanayici işbirliği ile oluşmuştur. Bilgiyi veren üniversiteler, bilgiyi ürüne çeviren ve pazarlayan sanayicidir. 2001 yılında başlayan bu çalışmalar sonunda 37 teknokent kuruldu. Türkiye’deki 37 teknokentten 21’i faal durumda. Bu teknokentlerde 1200 firma faaliyet gösteriyor. Bu firmaların 300’ü üniversitelerdeki akademisyenler tarafından kuruldu. Araştırmalardaki personel sayısı ise 12 bin civarındadır. Bugüne kadar teknokentlerde 3 bin 500 proje tamamlandı. 3 bin 600 proje devam ediyor. Teknokentlerde 250 uluslararası ve ulusal patent alındı. Teknokentlerde önemli miktarda gelir sağlandı. Teknolojik ürün ihracında 600 milyar dolara yakın ihracat yapıldı. Teknokentlerde 54 yabancı firma faaliyet gösteriyor. Bu firmaların faaliyetleri 450 milyon dolardır.”

PROJELERE HİBE KREDİ VERİLİYOR
Karabulut, Ar-Ge çalışmalarının pahalı, riskli ve uzun süreli çalışmalar olduğunun altını çizerek, konuşmasını şöyle tamamladı: ”Akademisyenler, lisans üstü öğrenciler, araştırmacılar araştırmaları ile teknokentte yer alabilirler. Üniversitedeki akademisyenler, lisans üstü ve lisans öğrencilerinin proje üretmesini bekliyoruz. Projeleri olanlara hibe krediler verilmektedir. Ayrıca teknokentte yapılan projelerde elde edilen gelirler, gelir, damga, katma değer vergisinden muaf sayılıyorlar. Bu, araştırmacılar için de geçerlidir. Bu teşvik 2013 yılında sona eriyor. Ancak bu teşvikin 2023 yılına kadar uzatılması için çalışmalarımız sürüyor. Bir ay içinde bu çalışma meclise sunulacak. Üniversitedeki akademisyenler, lisans üstü öğrenciler şirket kursun, proje üretsin, biz destek verelim. Teknokentlerde yeni bir girişimci tipi oluşturmak istiyoruz.”

AntalyaGüncel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s