Antalya Haber, Üniversite, Sağlık, Vücudumuz

Artık Sorgulanmalı..!

Artık Sorgulanmalı..!Süleymanlar, ”Merkezde kurulduğu 1991 yılından bugüne kadar 2 bin 300 böbrek, 156 karaciğer, 56 pankreas ve 30 kalp nakli yapıldı” dedi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, merkezde, kurulduğu 1991 yılından bugüne kadar 2 bin 300 böbrek nakli yapıldığını söyledi.

AÜ Senato Odası’nda, Organ Nakli Haftası dolayısıyla, merkez çalışanları ve hastaların katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.Toplantıda konuşan Prof. Dr. Süleymanlar, 50 bin hastanın böbrek nakli için sırada beklediğini bildirdi.

Türkiye’de her yıl 5-6 bin nakil yapılması gerektiğini ifade eden Süleymanlar, geçen yıl bin 710 böbrek nakli yapıldığını, bunun sadece yüzde 25’inin kadavradan temin edildiğini kaydetti. Prof. Dr. Süleymanlar, ”Merkezde kurulduğu 1991 yılından bugüne kadar 2 bin 300 böbrek, 156 karaciğer, 56 pankreas ve 30 kalp nakli yapıldı” dedi.

Organ Nakli Koordinasyon Sorumlusu Nilgün Keçecioğlu da kötü niyetli kişilerin yarattığı izlenim nedeniyle daha önce etik kuruldan 15 kişinin nakillerinin durdurulduğunu bildirdi.

Avrupa’da milyonda 35 kişinin organlarının bağışlandığını, bu oranın Türkiye’de 3 olduğunu kaydeden Keçecioğlu, ”Bu yılın 8 aylık döneminde kadavradan 50 olan nakil sayısı son 2 ayda 2’ye düştü. Türkiye genelinde organ bağışında çok ciddi azalma var” dedi.
Kötü niyetli kişilerin neden olduğu olumsuzluk nedeniyle geçmişte bağış yapan kişilerin ailelerinin bile kendilerini arayarak organların doğru kişilere ulaşıp ulaşmadığını sorguladığını vurgulayan Keçecioğlu, bazı kişilerin de organ bağışı kartlarını iade ettiğini kaydetti.

Bu açıklamaların ardından Pediatrik Nefroloji Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Reha Artan  ”Türk köylüsü nasıl olmuştur da böbreğini satar hale gelmiştir, sorgulanması gereken budur. Gerisi teferruattır” dedi.

BizimAntalya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s