Turizm

TÜRKİYE PAZARA AVRUPA ÜLKELERİNİN YÜZDE 43’Ü KADAR YENİ ODA ARZ EDECEK

TÜRKİYE PAZARA AVRUPA ÜLKELERİNİN YÜZDE 43’Ü KADAR YENİ ODA ARZ EDECEK1Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin AB ülkeleri için hazırlanan rapordan derlediği veriler üzerinden yaptığı araştırmaya göre, önümüzdeki iki yılda Avrupa ülkelerinin toplamında pazara arz edilecek yeni oda sayısı 41 bin iken, bu dönemde Türkiye’de hizmete girecek tesislerdeki oda sayısı 18 bini aşıyor.     

Avrupa’da hız kesen  yeni otel yatırımları Türkiye’de artarak sürüyor. Önümüzdeki iki yılda Türkiye’de hizmete girecek yeni tesislerde arz edilecek oda kapasitesi, aynı dönemde Avrupa ülkelerinin toplamında arz edilecek oda kapasitesinin yüzde 43.9’unu buluyor.

Avrupa’daki yeni arzın yüzde 43’ü
Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin AB ülkeleri için hazırlanan rapordan derlediği veriler üzerinden yaptığı araştırmaya, 2011 yılı sonuna kadar Avrupa ülkeleri genelinde faaliyete geçmesi planlanan yeni tesislerde toplam 41.645 oda bulunuyor.
Aynı dönemde Türkiye’de yatırımı devam eden projelerden hizmete girecek olanların toplam oda sayısı ise 18 bini aşıyor. Buna göre, önümüzdeki iki yılda Türkiye’de hizmete girecek yeni tesislerdeki pazara arz edilecek oda kapasitesi bu dönemde Avrupa ülkelerinin arz edeceği toplam oda sayısının yüzde 43.9’unu oluşturuyor.

100 tesiste 18 oda 40 bin yatak
Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin derlediği verilere göre, önümüzdeki iki yılda Türkiye’de hizmete girecek yeni tesislerdeki oda sayısı Avrupa ülkelerinin toplamının yarısına yakın bir bölümünü oluşturuyor. Araştırmaya göre, 2010-2011 yıllarında Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde hizmete girecek yeni tesislerde 18.468 oda ve 40.842 yatak kapasitesi bulunuyor.

Dünya çapında 2 milyon yeni yatak
Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin aynı araştırmasına göre, dünya genelinde 2 yıl içinde 1 milyonu halen inşaatı devam eden tesislerde olmak üzere, 2 milyona yakın yeni yatak daha pazara arz edilecek.

Yeni yatırımlar üst segmentte
AB ülkelerie ile ilgili veriler, dünyanın çeşitli ülkelerinde yatırımı devam otel projelerinin yatak kapasitesinin yüzde 70’inden fazlasının Asya Pasifikleri, Amerika ve Ortadoğu bölgesinde bulunduğunu ortaya koyuyor.
Araştırmaya göre, dünya çapında yatırımı devam eden otel projelerinin tür ve sınıflara göre dağılımında yüzde 46’sı üst segment ve orta ölçekli yatırımlardan oluşurken, yüzde 10’u da lüks kategori tesisler oluşturuyor.

Avrupa’da lider Londra
Önümüzdeki iki yılda tamamlanarak hizmete girecek yeni tesislerin 90 bine yakın yatak kapasiteli 547’si Avrupa ülkelerinde bulunuyor.
Avrupa ülkelerindeki yeni otel yatırımlarının ülke ve şehirlere göre dağılımında ise 4 binden fazla odalık yeni tesisler ile Almanya’nın başkenti Berlin ilk sırayı yer alıyor
Önümüzdeki dönemde Avrupa’da hizmete girecek yeni tesislerden toplam 4 bine yakın oda kapasiteli projeler de Londra’da bulunuyor. Londra’yı 2 bin oda ile Münih izliyor.

2010-2011’de Avrupa’da hizmete girecek
yeni otellerin tür ve sınıflarına göre dağılımı

Türü/sınıfı

İnşaatı devam eden otellerdeki  oda sayısı

Orta Ölçekli

6.471

Üst Segment

19.565

Ekonomi

5.780

Lüks

5.154

Diğer

4.675
TOPLAM                                 41.645

Turizm Gazetesi

Otel Odası Fotoğraf Galerisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s