Manavgat

Manavgat’ta 3 Yabancı Uyruklu Bayan Müslüman Oldu

Manavgat'ta 3 Yabancı Uyruklu Bayan Müslüman OlduAntalya’nın Manavgat ilçesi, Manavgat Müftülüğü’nde yapılan ihtida (din değiştirme) töreniyle 3 yabancı uyruklu bayan kelimei şehadet getirerek Müslüman oldu.

Müftülükte yapılan törende, İslam dinini seçen Hollandalı estetiysen uzmanı Monika Alida Catharina Hillebraud (42) Ayşe, Gürcistanlı hemşire Maka Simsive (36) Filiz ve bir restaurantta garsonluk yapan Moldovalı Oxana Romancıuc (24) ise kendi ismini kullanmayı tercih etti.

Hollanda, Gürcistan ve Moldovalı 3 bayanın Müslüman olma merasiminde Müftü Halil Taş’a, vaize eşi Fedan Taş da eşlik etti. Gürcistanlı hemşire Maka Simsive ise fotoğrafını çektirmek istemediğini belirtti.

İlk defa bir anda 3 yabancı din mensubu bayanın bir anda İslam diniyle şereflenme heyecanını yaşadıklarını belirten Müftü Halil Taş, kasım ayının ilk haftasında böylesi güzelliğe şahit oldukları için Cenabı Allah’a ne kadar şükredilse az olduğunu kaydetti. İslam’la şereflenen 3 Hıristiyan bayana Almanca ve Rusça Kur’an-ı Kerim hediye eden Taş, toplu duanın ardından bayanlara ihtida belgesini takdim etti.

Taş, “Kasım ayının ilk haftasının ikinci gününde 3 gayri Müslim bayanın Müslüman olmasına çok sevindik. 3 bayan kardeşimizin Müslüman olma heyecanını birlikte paylaştık. Yeni Müslüman birinin Cenabı Allah geçmiş bütün günahlarını affeder. Annesinden yeni doğmuş bir bebek gibi tertemiz olur.” diye konuştu.

Hollandalı Monika Alida Catharina Hillebraud, Gürcistanlı Maka Simsive ve Moldovalı Oxana Romancıuc, İslam dinini seçmelerinde Türk insanının aile yapısı ve Müslümanların birbiriyle ilişkilerinde içtenlik ve samimiyetin etkili olduğunu söyledi. 4 yıldır Manavgat’ta yaşadığını belirten Oxana Romancıuc, Müslüman olmadan önce Rusça Kur’an-ı Kerim’i okuyarak İslam diniyle ilgili araştırma yaptığını ifade etti.

Müslüman olduğu için çok mutlu ve huzurlu olduğunu belirten Hollandalı estetiysen Monika Alida Catharina Hillebraud, yeni ismi Ayşe’yi daha önce Müslüman olmuş bir Hollandalı arkadaşının verdiğini dile getirdi. Hillebraud, “İslam dinimi seçmemde Müslüman arkadaşlarımın içten ve samimi davranmaları etkili oldu. Müslüman arkadaşımla birlikte camiye gittik. Camide huzur buldum. İslam diniyle ilgili bir yıldır araştırma yapıyordum. Cami çıkışında arkadaşıma Müslüman olmak istediğimi söyledim. Müslüman olduğum için huzurluyum.” diye konuştu.

2009 yılı 2 Kasım itibariyle Manavgat Müftülüğü’nde ihtida töreniyle Müslüman olan yabancı sayısı 19 oldu.

(CİHAN)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s