Antalya Haber, Meslek Odaları

Eski Binalar Ne Kadar Güvenli?

Eski Binalar Ne Kadar Güvenliİnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Durmuş Nar Vatandaşları Uyardı:”2000 yılından sonra yapılan binalar daha güvenli’

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Durmuş Nar, ev almak isteyen vatandaşların, binaların 2000 yılından sonra yapılmış olmasına dikkat etmeleri gerektiğini bildirdi.

Durmuş Nar, İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de inşaat mühendisliği eğitiminin yetersiz olduğunu savunarak, ”Bir müdür bir mühür ile açılan üniversitelerin yetiştireceği inşaat mühendisleri de mesleki açıdan yetersiz olacaktır. Donanımlı olmadıkları için piyasaya çıktıklarında zorluklar yaşayacaklardır. Bu sorun şu an için yok. Çünkü bu şekilde açılan üniversiteler henüz mezun verecek konuma gelmedi ancak ileride mezunlar verilmeye başlandığında bu sorun da açığa çıkacak” dedi.

Nar, yıllık 3 bin 500 kişinin üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümünden mezun olduğunu belirterek, yeni açılan üniversitelerin de mezun vermeye başlamasıyla bu sayının 6 bine çıkacağını ve bunların öğrenim kadroları çok yeterli olmayan üniversitelerde eğitim almış olacaklarını söyledi.

Başlangıçtan itibaren yeterli eğitim vermenin önemine dikkati çeken Durmuş Nar, çok üniversite açılmasının ve çok üniversite mezunu verilmesinin değil, az olsa da yeterli eğitimi almış üniversite mezunun bulunmasının önemine işaret etti. Nar, inşaat mühendisliği eğitimi veren fakülte sayısının 50’nin üzerinde olduğunu, bunların bir kısmının açıldığını bir kısmının da henüz hazırlık aşamasında olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin yüzde 98’inin, nüfusunun 95’inin deprem riski altında olduğunu belirten Nar, sadece yasa, yönetmelik ya da sağlam bina yapmanın yeterli olmadığını, binaları yapacak insanların iyi yetiştirilmesi ve toplumun bilinçlendirilmesinin de önemli olduğunu kaydetti. Durmuş Nar, şöyle konuştu:

”İnsanlar araba alırken nasıl inceliyorsa, ev alırken de öyle detaylı olarak incelemeli ve araştırmalı. Araba alırken nasıl bir ustaya soruyorsak, ya da teknik yapısını araştırıyorsak, her binayı yapan bir mühendis, mimar, tapu veren kurumlar var… Bunlar bulunup bilgi alınmalı. Özellikle 2001 yılında çıkan yapı denetim yasası ve yönetmelik değişikliği var. Bunlardan sonra yapılan binalar daha emniyetli. Yapı denetim yasasına dahil olduğu için özellikle Antalya daha emniyetli. Vatandaşlar ev alırken özellikle binanın 2000 yılından sonra yapılmış olmasına dikkat etmeli. Kendi güvenlikleri açısından daha iyi olur.”

BizimAntalya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s