Alanya, Antalya'nın Renkleri, Kültür, Medya, Meslek Odaları, Nostalji, Sergi, Zevkler ve Renkler

Son 25 Yıla Damgasını Vuran Basın Fotoğrafları Alanya’da Görücüye Çıktı

Son 25 Yıla Damgasını Vuran Basın Fotoğrafları Alanya'da Görücüye ÇıktıSon 25 yıla damgasını vuran ve ödül alan basın fotoğrafları Antalya’nın Alanya ilçesinde görücüye çıktı. Türkiye Foto Muhabirliği Derneği, ‘2008 Ödüllü Fotoğraflar Sergisi’nin ilkini Alanya’da açtı.

Alanya Gazeteciler Cemiyeti’nin (AGC) katkılarıyla Alanya Kültür Merkezi’nde açılan sergide, 41 adet ödül almış fotoğraf sanatseverlerle buluştu. Sergide, Afganistan’da esir kampında çekilen ve dramı yansıtan fotoğraf ile deprem bölgesindeki durumu gözler önüne seren fotoğraflar ilgiyle incelendi. Basın mensupları ve Alanyalı sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği sergi 10 gün açık kalacak.

AGC Başkanı Mehmet Ali Dim, Türkiye Foto Muhabirliği Derneği’nin ilk sergisine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Sergide son yıllarda hem görsel hem de yazılı medyada çok konuşulan fotoğrafların yer aldığını anlatan Dim, “Sergiyi gezenler fotoğrafları gördüklerinde ‘ben bu fotoğrafı önceden görmüştüm’ diyorlar. Çünkü her foto hafızalarda yer alanlardan seçilmiş. Fotoğrafların hepsi son yıllardaki yarışmalarda ödül alanlardan seçildi. Alanya’da geniş çaplı ve fotoğraf kalitesinin yüksek olduğu böyle bir sergiyi ilk defa açtık.” dedi.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel ise sergideki fotoları seçerken ince eleyip sık dokuduklarını söyledi. Serginin açılmasında AGC’nin çok büyük katkısının olduğunu aktaran Özel, amaçlarının hem insanların hafızalarını tazelemek hem de foto muhabirliği ve basın fotoğrafçılığına ilgiyi arttırmak olduğunu belirtti. Dernek olarak Türkiye’nin her bölgesinde sergi açmayı düşündüklerini ifade eden Özel, Alanyalıların sergiye ilgisinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Sergideki fotoğraflar hakkında bilgi veren Özel, “Sergide deprem bölgesinde kurtardığı gencin sevinciyle bir elini havaya kaldıran askerin fotoğrafı var. Bu fotoğraf günlerce hatta haftalarca gazetelerde yer alarak televizyonların köşelerinde depremin simgesi haline gelmişti.” diye konuştu.

(CİHAN)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s