Antalya Haber, Konferans, Sivil Toplum

Şahin; ‘Tarih, insanlar birbiriyle diyalog kuramadığı için felaketlerle dolu’

Şahin; ‘Tarih, insanlar birbiriyle diyalog kuramadığı için felaketlerle dolu’TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, insanlık tarihinin, karşılıklı işbirliği ve diyalog kurulamadığı için kan ve gözyaşıyla dolu olduğunu söyledi. Şahin, insanlığın karşılaştığı sorunların çözümünün karşılıklı işbirliği ve diyalogdan geçtiğini söyledi.

Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü, Uluslararası Foros Forumu ve Diyalog Avrasya (DA) Platformu tarafından organize edilen ‘Avrasya Gençlik Forumu’ Antalya’da başladı. Avrasya coğrafyasının sahip olduğu ekonomik ve entelektüel birikimin, dünyanın ihtiyaç duyduğu diyalog ve işbirliği ortamına zemin hazırlaması beklenen forum iki gün sürecek.
Forumun açılış bölümünde konuşan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, dünyanın insanlar arasındaki işbirliği ve diyaloga her zamankinden daha fazla ve şiddetle ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelere rağmen dünyanın huzursuzluk, kan ve gözyaşı, çevre kirliliği, salgın hastalıklar gibi problemlerle boğuştuğunu ifade eden Mehmet Ali Şahin, “İnsanlık alemi olarak uğraşmamız gereken birçok problemlerimiz var. Bunların aşağı yukarı tamamına yakını da sınır aşan olumsuzluklardır. Bunlarla mücadele edebilmek için uluslararası işbirliğine ihtiyaç var, diyaloga ihtiyaç var.” dedi.

İnsanlık tarihi incelendiğinde, bir takım problem ve uyuşmazlıkların, bir araya gelinemediği, diyalog kurulamadığı için büyümüş olduğunun görüleceğine işaret eden Şahin, “Bu durum insanlığın felaketine, binlerce belki milyonlarca insanın felaketine yol açmış. Sırf diyalog kurulamadığı, işbirliği yapılamadığı, bir araya gelinip konuşulamadığı için. Bugün, dünyada yaşadığımız tüm olumsuzluklarla mücadele edebilmenin bana göre en etkin yolu bir araya gelebilmektir, konuşabilmektir, diyalog kurabilmektir. Bana göre bu forum, bu iki sivil toplum örgütünün kuruluş amacı, dünya barışına katkı sağlayacak en önemli yollardan biridir. O bakımdan her iki sivil toplum örgütünün yöneticilerini, kuranlarını, bu çalışmaların içinde yer alanları yürekten tebrik ediyorum. Onların bu çabalarına destek vermenin, gayretlendirmenin bir insanlık borcu olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.
“GEÇMİŞTEKİ DÜŞMANLIKLARI BİR KENARA BIRAKARAK BİRLİKTE NELER YAPILABİLECEĞİ KONUŞULMALI”
DA olarak bugüne kadarki en anlamlı toplantılarını gerçekleştirdiklerini dile getiren DA Platformu Eşbaşkanı Harun Tokak da geçmişteki düşmanlıkları bir kenara bırakarak, birlikte neler yapılabileceğinin konuşulmasını istedi. Tokak, 12 ülkede faaliyet gösteren DA Platformu’nun siyasi, akademik ve gençlik komiteleri ve bölge barışı ile ülkeler arası işbirliğine katkı sağlamayı amaçladığını sözlerine ekledi.
Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov ise konuşmasında, Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkinin her geçten gün artarak geliştiğine dikkat çekti. Markov, bunda Putin ve Erdoğan’ın kendi aralarında geliştirdiği stratejik diyalog ve dostluğun etkili olduğuna değindi. Markov, “Türkiye’nin Kafkasya güvenliğine yönelik çalışmalarını destekliyoruz. Bizim çatışmalara değil, ortak bir ağa ihtiyacımız var. Siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.
Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Oleg Matveyçev de zor zamanda bir araya gelindiğini belirterek, dünyada yaşanan ekonomik krize dikkat çekti. İnsanlığın tüm bu zorlukların üstesinden gelmek zorunda olduğunu kaydeden Matveyçev, gelecek için kültürel, siyasi, ekonomik alanda yeni standartlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
TBMM Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam ise konuşmasında, dünyayı etkisi altına alan ekonomik krize dikkat çekti. Dünyanın en önemli yöneticilerinin ekonomik krizde üzerlerine düşen görevi yapamadıklarının ortaya çıktığını söyleyen Sağlam, ancak dünyanın sadece ekonomik değil, değerler sisteminde ortaya çıkan krizle de karşı karşıya olduğu tespitinde bulundu.

AntalyaGüncel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s