Alanya, Antalya Haber, Esnaf, Meslek Odaları, Sağlık

Pazarcılardan domuz gribine antibakteriyel önlem

Pazarcılardan domuz gribine antibakteriyel önlemAlanya Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Bekir Akış, esnafı paraya dokunduktan sonra ellerini antibakteriyel mendil, jel ve spreylerle temizlemelerini önerdiklerini bildirdi.

Akış yaptığı açıklamada, domuz gribine karşı oda üyelerini SMS kanalı ile bilgilendirdiklerini belirtti. Pazarcı esnafının vatandaşlar ile sürekli para alışverişi halinde olduğunu kaydeden Akış, sürekli el değiştiren paranın milyonlarca bakteriye ev sahipliği yaptığını, domuz gribine de neden olan H1N1 virüsünü taşımasının mümkün olacağını anlattı. Akış, odaya bağlı 741 üyeden 551’inin pazara çıktığına işaret ederek, ”pazarcı esnafımıza, alışverişlerin ardından periyodik aralıklarla ellerini antibakteriyel ıslak mendillerle, jellerle ve spreylerle temizlemelerini öneriyoruz. Bu hem üyelerimizin hem de müşterilerinin sağlığı için alınacak küçük bir önlemdir” dedi.

Domuz gribinin ülkemizde de yaygınlaşmasının ardından pazarlarda vücut direncini arttırıcı sebze ve meyvelerin satışlarında artış yaşandığını vurgulayan Akış, şöyle konuştu: ”Özellikle C vitamini deposu olan limon, portakal, mandalinanın yanı sıra antibiyotik etkisi bulunan soğan ve sarımsak rağbet gören ürünler arasında. Vatandaşlarımıza tavsiyemiz kış aylarında vücut dirençlerini korumak için sağlıklı ve dengeli beslensinler, bol bol sebze meyve tüketsinler. Pazar fiyatlarımızda vatandaşın alım gücünü olumsuz yönde etkileyen bir artış bulunmamaktadır.”

BizimAntalya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s