Antalya Haber, Üniversite, Turizm

Öğretim Üyesinden İngiltere’ye Dava

OGRETIM UYESINDEN INGILTERE'YE DAVA HAZIRLIGIProf. Dr. Fulya Sarvan, İngiltere aleyhine dava açmaya hazırlanıyor.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim üyesi Prof. Dr. Fulya Sarvan, Ramazan Bayramı’nda eşi ve arkadaşlarıyla İspanya’da tatilde iken, günübirlik ziyaret etmek istediği Cebelitarık’a, bu bölgenin yönetimini elinde bulunduran İngiltere’nin vizesi bulunmadığı için İngiliz polisi tarafından alınmadığı gerekçesiyle İngiltere aleyhine dava açmaya hazırlanıyor.

İİBF Eski Dekanı Prof. Dr. Fulya Sarvan, İİBF Dekanı Prof. Dr. Şafak Aksoy, İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Harun Gümrükçü ve Avusturyalı Hukukçu Dr. Jur. Wilfried Ludwig Weh ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, ”Vizesiz Avrupa” girişi hakkındaki gelişmeleri aktardılar.

Prof. Dr. Fulya Sarvan toplantıda, Ramazan Bayramı’nda arkadaşları ve eşiyle İspanya’nın Endülüs bölgesine tatile gittiklerini, konakladıkları Malaga bölgesinden, Akdeniz ile Atlas Okyanusu’nu birleştiren Cebelitarık’a düzenlenen günübirlik tura katıldıklarını anlattı. Cebelitarık’ın, İngiltere Hükümeti’nin yönetiminde, pek de bir özelliği olmayan küçük ve kayalık bir bölge olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sarvan, eşiyle kendisinin, birçok Avrupa ülkesine vizesiz giriş imkanı sağlayan hususi pasaport (yeşil pasaport) taşımalarına rağmen ”İngiltere vizelerinin bulunmadığı” gerekçesiyle Cebelitarık’a alınmadıklarını anlattı.

Kapıdaki İngiliz polisinin kendilerine, ”İngiltere vizeniz yok, giremezsiniz” dediğini aktaran Prof. Dr. Sarvan, ”İngiliz polisi ısrarlı taleplerimize rağmen, birkaç saatlik ziyaretimiz için hiçbir esneklik göstermedi. İngiliz polisi tarafından aşağılayıcı bir tutumla geri çevrildik” dedi.

Taleplerine rağmen, geri çevrildiklerine ilişkin bir yazının kendilerine ”böyle bir görevimiz yok” denilerek verilmediğini belirten Sarvan, çektikleri fotoğraflar, konakladıkları otelin resepsiyonu ve turu organize eden şirket görevlilerinin imzalarıyla bir tutanak hazırlayarak, olayı belgelediklerini ifade etti.

İngiliz polisinin tutumunu ”çirkin” olarak niteleyen Prof. Dr. Sarvan, konuyla ilgili hukuki araştırmalara başladıklarını, bölgenin ne zaman İngiltere’nin yönetimine geçtiğini, İngiltere’nin ortaklık sözleşmesini imzalamadan önce de bu bölge için Türklere vize uygulayıp uygulamadığını araştırdıklarını, hukuki altyapı oluştuğunda İngiltere İdare Mahkemesinde dava açacaklarını kaydetti. Prof. Dr. Sarvan, ”Madem Avrupa ülkelerinin Türklere uyguladığı vizenin hukuki dayanağı yok ve yasal değil, biz de hukuki yollardan hakkımızı arayacağız. Dava açtığımızda bu dava ‘Sarvan Vakası’ olarak kayıtlara geçecek” diye konuştu.

AVUSTURYALI HUKUKÇU WEH

Bir dönem Avusturya Yüksek Mahkeme üyeliği de yapan Avusturyalı Hukukçu Ludwig Weh de, Avusturya’nın 1995’ten itibaren Türklere vize uygulamaya başlamasıyla birlikte ortaya çıkan davalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Bu davalardan birçoğunu kazandıklarını, ancak Türk devletini bu dava sürecinde yanında göremediğini savunan Weh, ”Avrupa ülkelerinde haklarınızı alabilmeniz çok zordur. Avrupa ülkelerinden haklarınızı alabilmeniz için zorlu hukuki mücadeleler vermek zorundasınız. Bu mücadelede hükümetiniz de yanınızda olmalı. Bu da yetmez, medyanın da hükümetle birlikte baskı unsuru oluşturucu yayınlar yapması lazım” dedi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğinin de kolay elde edilemeyeceğini, Türkiye’yi çok zorlu bir süreç beklediğini anlatan Weh, bireylerin de kendi haklarını alabilmek için aynı zorlu süreçten geçmek durumunda kalacaklarına işaret etti.

PROF. DR. GÜMRÜKÇÜ

Prof. Dr. Harun Gümrükçü de, iki yıldan beri ”Vizesiz Avrupa” mücadelesini sürdürdüğüne işaret ederek, bu mücadelede iş adamları derneklerini, ticaret ve sanayi odalarını, baroları yanında göremediğinden yakındı.

Avrupa ülkeleriyle iş yapan işverenlerin, kendi personellerine vize talep eden ülkeye dava açmasını öneren Prof. Dr. Gümrükçü, ancak bugüne dek hiç ir işverenin dava açma yolunu seçmediğine dikkati çekti.

Prof. Dr. Gümrükçü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin bu konuda öncülük yapmasını isteyerek, baroların da, Türklerden vize talep eden ülkelerin Türkiye’deki temsilciliklerinin önüne birer masa koyarak, vize ücreti ödeyen Türklerden vekalet alarak dava açmalarını tavsiye etti.

Prof. Dr. Gümrükçü, sözlerini şöyle tamamladı:

”Son 29 yıldır Türkler’den alınan vize ücretleri hukuki değildir. Sadece geçtiğimiz yıl alınan vize ücreti tutarı 12 milyon avronun üstünde olmuştur. Bu paralar iade edilmelidir. Bazı kurumların yaptığı vize tüccarlığı bir suçtur ve bu kurumlar bu uygulamadan hemen vazgeçmelidirler.”

BizimAntalya

“Öğretim Üyesinden İngiltere’ye Dava” için bir yorum

  1. Zaten Avrupa Birliği ülkelerin amacı Türkiye ve türkleri her zaman alt bir sınıf olarak görmek bu nedenle ellerine geçen her fırsatta bunu kullanıyorlar. bu nedenle Avrupa ülkelerinin Türkiye ve Türklere ne gözle baktığını bilerek hareket etmek bizim yararımız olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s