Antalya Haber, Dernekler - Vakıflar, Ekonomi

“Hükümet Memurlarla Alay Etmeyi Alışkanlık Haline Getirdi!”

Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Mali Sekreteri Merve ÖztürkBağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Mali Sekreteri Merve Öztürk, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısına göre, halen 1 lira 10 kuruş olan memurların saat başı fazla çalışma ücretinin, yeni yılda 5 kuruş zam yapılarak 1 lira 15 kuruş olarak ödeneceğini ve bu haliyle hükümetin mesai ücretlerinde memurlara 5 kuruşluk zammı layık gördüğünü söyledi.
Öztürk, “Hükümet memurlarla alay etmeyi alışkanlık haline getirmiştir. Memurlara enflasyon beklentisi nedeniyle 5 kuruşluk zammı öngören hükümet; akaryakıt, elektrik, ısınma, beslenme gibi vatandaşın zorunlu ve vazgeçilmez ihtiyaçlarına yaptığı yüzde 20-30’lara varan abartılı zamları belirlerken hangi enflasyonu dikkate almaktadır? Memurlar adına merak ediyor ve soruyoruz. Hükümetten, sefalet zammı değil, insanca yaşanacak zam yapmasını istiyoruz” dedi.

BES Genel Mali Sekreteri Merve Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada hükümetin 2010 yılı için memurlara verdiği yüzde 2,5 + 2,5’lik zamdan sonra fazla mesai ücretlerine yeni yılda 5 Kuruş zam yapmasını eleştirdi. Son 8 yıllık dönemde ekonomideki büyümenin ortalama yüzde 40 civarında olmasına rağmen memurların bu büyümeden pay alamadığını, yalnızca enflasyon oranında zam aldığını kaydeden Öztürk, son 8 yılda alınan zammın dar ve sabit gelirlerin mutfaklarında ve zorunlu harcama kalemlerinde gerçekleşen enflasyon oranına bile yetişemediğine dikkat çekti. Tüm kamu görevlilerinin hala yoksulluk sınırıyla açlık sınırı arasında bir oranda ücret aldıklarını vurgulayan Öztürk, ‘Fazla mesai ücretlerinde yapılan 5 kuruşluk artışı tanımlamak için komik kelimesi bile komik kaçıyor. Milyonlarca kamu görevlisi 2010 yılı için hükümetin açıkladığı yüzde 2,5 + 2,5’lik zamdan sonra açıklanan bu acı ve sevimsiz açıklamalarıyla adeta dona kalmıştır’ dedi.

Hükümetin memurlara 5 kuruşluk artışı layık gören anlayışına itiraz ettiklerini belirten Öztürk, hükümetin, iç ve dış borç stokunu, cari işlemler açığını ve dış ticaret açığını memurlardan, asgari ücretlilerden, emekliden, dul ve yetimden çıkarmasının üzücü olduğunu ifade etti. Öztürk, ücret adaletsizliğinin kamuda çalışma barışını bozan bir hal aldığına dikkat çekti.

Memurların yüzde 40’ının açlık, yüzde 30’unun da yoksulluk sınırı altında maaş aldığı bir ülkede yaşıyoruz. Hala ay sonunu nasıl getireceğini hesaplayan memurun kıvranışını görmezlikten gelen hükümeti, insani duygularla hareket etmeye davet ediyoruz şeklinde konuşan Merve Öztürk, Hükümeti vicdanlı olmaya ve insaflı davranmaya davet ediyoruz. Kendilerini memurların yerine koyarak icraat yapmalarını bekliyoruz. Milletvekili maaşıyla, Başbakanlık maaşıyla geçinemediğini söyleyen iktidar mensuplarının memura 5 kuruşluk mesai zammı yapan anlayışına itiraz ediyoruz. Enflasyonun tek rakamlı hanelerde seyretmesi, esnafla bire bir ilişki içerisinde olan memurun bütçesinde olumlu bir yansıma göstermemiştir. Bu da, memura yapılan zammı enflasyonla ilişkilendirmenin bir anlam taşımadığını göstermektedir. Her yıl yapılan zamların ardından bir önceki yılı arayan memur için enflasyon ‘0’ olsa ne çıkar, dedi.

Ajans1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s