Antalya Haber, Esnaf, Hizmet, Sivil Toplum Kuruluşları

Sigaralı ve Sigarasız Bölümler Oluşturulsun

Sigaralı ve Sigarasız Bölümler Oluşturulsun Murat AğaoğluTürkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu havaların soğumaya başlamasıyla kahvehanelerde ve diğer işletmelerde sigaralı ve sigarasız bölümlerin oluşturulması gerektiğini hatırlattı.

Ayakta kalmaya çalışıyorlar

Ağaoğlu, kapalı alanlarda sigara yasağının uygulamaya konulmasının ardından müşterileri azalan ve dış mekânlarda yaptıkları düzenlemelerle ayakta durmaya çalışan kahvehanecilerin yaz aylarının son günlerine gelmenin endişesini taşıdığını dile getirdi.

Kriz nedeniyle zor günler geçiren sektörün 19 Temmuzdan itibaren kapalı mekânlarda sigara yasağının başlamasıyla, daha da sıkıntılı bir döneme girdiğini ifade eden Ağaoğlu, yasağın başlamasının ardından üyelerinin yoğun tepkisiyle karşılaştıklarını bildirdi. Ağaoğlu, ülke genelinde yaklaşık 250 bin kahvehane bulunduğunu söyledi ve bu işletmelerde ortalama 1 milyon kişinin çalıştığını ifade etti “Uygulamanın başlamasıyla üyelerimiz iş yapamaz evine ekmek götüremez oldu. Birçok kentte üyelerimiz işyerlerini kapatırken, bazı üyelerimiz iş değişikliğine gitti. Müşterileri yüzde 80 azalan ve dış mekânlarda yaptıkları düzenlemelerle ayakta durmaya çalışan kahvehaneciler, yaz aylarının son günlerine gelmenin endişesini taşıyorlar. Havaların soğuması ve yağışların başlamasıyla birlikte sıkıntımız daha da artacak. Sigara içilen ve içilmeyen mekân düzenlemesi yapılmaması durumunda, 2010’unun mart ayına kadar kahvehane sayısı 250 binden 150 binlere düşebilir” dedi,

Konuşmasının bir bölümünde kredi kullanan esnafın durumuna değinen Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, “Esnaf zor günler geçiriyor esnafımız kredi faizlerini öderken zorlanıyor. Günümüzde teknoloji çok ilerliyor esnafımız teknolojiyle ekonominin arasında sıkışmış kalmış durumda hükümet yetkililerinin bu konuya bir düzenleme yapmaları lazım” dedi.

GüneyHaberci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s