Antalya Haber, Çalışanlar, Dernekler - Vakıflar, Gösteri & Miting, Sivil Toplum, Sivil Toplum Kuruluşları

Memurlardan Hükümete Gözdağı

Memurlardan Hükümete Gözdağı Bünyamin SeçmenBir günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını söyleyen Türkiye Kamu- Sen Antalya İl Temsilcisi Bünyamin Seçme, 25 Kasımdan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ifade etti.

Kamu-Sen’den hükümete gözdağı. KEY ödemelerinin zamanında yapılmamasını protesto eden, memurlar 25 Kasım’da bir günlük iş bırakma eylemine hazırlanıyorlar. Türkiye Kamu- Sen Antalya İl Temsilcisi Bünyamin Seçme, KEY hesaplarının tasfiyesinde her türlü haksızlığın yapıldığı, hukukun çiğnendiği bir trajedi yaşandığını ifade etti. Seçme, “Hükümet, KEY hesapları ile ilgili bir birim oluşturmak ve yaşanan adaletsizlikleri gidermek zorundadır. Eksik yapılan ödemeler tamamlanmalı, ödeme yapılmayan hak sahiplerinin sorunları çözülmelidir” dedi.

Türkiye Kamu-Sen’in hukuksuz uygulamalara “dur” demekte kararlıdı olduğunun altını çizen Seçme, “Artık AKP’ye milletin sesini duyması için bir ihtar verme vakti gelmiştir. Bu nedenle AKP iktidarından canı yanan tüm vatandaşlarımızı, AKP’yi uyarmak amacıyla yapacağımız bir günlük iş bırakma eyleminde Türkiye Kamu-Sen’e destek vermeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Seçme, 2006 yılı toplu görüşmelerinde konunun karara bağlandığını ve olumsuz ekonomik şartlar altında yaşamak zorunda bırakılan hak sahibi vatandaşların sıkıntılarını bir nebze olsun gidermek için bir umut ışığı doğduğunu söyleyerek;“Türkiye Kamu-Sen, KEY ödemeleri başlamadan önce hak sahiplerini temsil eden sivil toplum örgütleriyle ortak çalışma yapılması gerektiğini defalarca dile getirdi” dedi.

Yetkililerle yapılan görüşmelerde hak sahiplerinin ve ödenecek tutarın tespitinin son derece sıkıntılı bir süreç olduğunu, bu nedenle Hükümetin belirleyeceği bir koordinatör kurum eşliğinde, tarafların katılımı ile ortak çalışmalar yürütülmesi gerektiğini hatırlatan Seçme, “Ancak Hükümetin, vatandaşlara hakki olan parayı öderken bile siyasi kaygılar gözetmesi nedeniyle girişimlerimiz karşılıksız kaldı. Hemen her konuda olduğu gibi KEY konusunda da kapalı kapılar ardında yapılan hesaplamalar, “ben yaptım oldu” mantığı içinde hareket edilmesi sonucunda ortaya çıkan mağduriyet artık dayanılmaz bir hal aldı” dedi.

Yasanın ve yönetmeliğin hükümlerine rağmen Emlak Bankası’nın KEY hesaplarına uyguladığı nema raicin çok gerisinde kaldığını anımsatan Seçme, “Bu düşük nemalandırma sonucunda KEY hesapları eridi. 1999’da KEY hesaplarının tasfiyesi kararlaştırıldı ve Emlak Bankası hesaplarında bulunan KEY kesintilerinin parasal miktarı değerindeki gayrimenkul, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (EGYO) AŞ’ye devredilerek, sermayesine eklendi. Ancak devredilen Emlak Bankası gayrimenkullerinin ekspertiz değeri bir sır olarak kaldı. Devir sırasında Emlak Bankası gayrimenkullerinin değerinin çok yüksek tutulduğu ve böylece KEY hesaplarının zarara uğratıldığı sık sık gündeme getirildi. 1999 yılında Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na 395,7 milyon TL değerinde gayrimenkul devredildi, bu tutar Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın sermayesinin %61’ini oluşturdu” şeklinde konuştu.

Seçme, konuşmasını şöyle sürdürdü, “KEY hesaplarının tasfiyesi konusu sahipsiz çocuk gibi ortada kalmış durumda. AKP Hükümeti olup biteni izlemekle yetiniyor. Milyonlarca vatandaşın mağdur edildiği, haklarının gasp edildiği ortamda, yetkililerin bu sessizliği ve konuya sahip çıkmayışı ayrı bir sorun oluşturuyor. Siyasi irade her işte olduğu gibi KEY Hesaplarının tasfiyesini de eline yüzüne bulaştırmıştır. Milyonlarca hak sahibinin hakları gasp edilmiştir. İşin acı tarafı, mağdur olan hak sahipleri, dertlerini anlatacak bir kapı aramaktadırlar. Hükümet nezdinde, kamuda hiç kimse ya da kurum sorunun muhatabı olmamaktadır. Vatandaşlarımız ortada kalmış, mahkemeye başvuran hak sahiplerinin sonuç alması neredeyse imkansız hale gelmiştir. 8,5 milyon hak sahibi, anasının ak sütü gibi helal olan parasını tam olarak alabilmek için sorunun çözülmesini beklemektedir. Başta siyasi irade olmak üzere, hiç kimsenin milyonlarca dar ve sabit gelirli vatandaşımızın hakkını gasp etme lüksü yoktur. Haksızlığı yapan, adının içinde “adalet” bulunan bir partinin kurduğu hükümet olunca, durum daha da “kara mizah” haline gelmektedir. KEY Hesaplarında hak sahibi olanlar da mağdur edilenler de her zaman olduğu gibi memur, işçi, emekli, kısacası dar ve sabit gelirlilerdir. Dar ve sabit gelirli vatandaşlarımız adeta AKP’nin şamar oğlanı haline getirilmişlerdir.Türkiye Kamu-Sen artık bu hukuksuz uygulamalara “dur” demekte kararlıdır. Artık AKP’ye milletin sesini duyması için bir ihtar verme vakti gelmiştir. Bu nedenle AKP iktidarından canı yanan tüm vatandaşlarımızı, AKP’yi uyarmak amacıyla yapacağımız bir günlük iş bırakma eyleminde Türkiye Kamu-Sen’e destek vermeye çağırıyoruz”

GüneyHaberci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s