Eğitim, Finike, Sivil Toplum Kuruluşları

EĞİTİM- SEN BATI TEŞKİLATLARI FİNİKEDE TOPLANDI

EĞİTİM- SEN BATI TEŞKİLATLARI FİNİKEDE TOPLANDI25 Kasım’da yapılacak olan ve kamu çalışanlarının katılacağı bir günlük uyarı grevinin değerlendirilmesi amacıyla Eğitim-Sen Finike Şubesi’nde, batı bölgesi üyelerinin katıldığı toplantı düzenlendi.

Toplantıya; KESK MYK Üyesi ve Eğitim-Sen Mali Sekreteri Saim Gültekin, Antalya Şube Mali Sekreteri Şerafettin Ercivan, Örgütlenme Sekreteri Barbaros Aksu, Şube Sekreteri Sevgi Gökten, Finike, Kumluca, Demre, Kaş, Elmalı şube yöneticileri ve üyeler katıldı.

Kesk ve Kamu-Sen’in birlikte aldıkları karar neticesinde 25 Kasım’da yapılacak uyarı grevine; DİSK, TÜRKİŞ’e bağlı bazı sendikalar, Türk Tabipler Birliği, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası’nın da destek vereceği vurgulandı.

Kesk MYK Üyesi ve Eğitim-Sen Mali Sekreteri Saim Gültekin, daha önceki dönemlerde yapılan iş bırakma eylemlerinin sadece uyarı mahiyetinde olduğunu belirterek, ilk defa grev içerikli bir eylem gerçekleştireceklerini söyledi.

Yapılacak olan bir günlük uyarı grevinin nedenlerine de yer veren Saim Gültekin; “ Ağustos ayında, kamuda çalışan insanların sosyal, ekonomik ve özlük haklarının toplu sözleşme ile çözülmesini istemiştik. Bu bizim uluslararası sözleşmeler ve Anayasa’nın 90. Maddesi’nden doğan bir haktır. TÜİK’ in raporuna göre 4 kişilik bir nüfusun gideri 2542 TL’dir. Oysa bu gün kamu emekçileri bu rakamın yarısı kadar veya yarısından az ücret almaktadır. Bu da, kamu emekçilerinin yoksulluk sınırının altında ve açlık sınırında olduğu anlamına gelmektedir.

Başbakanımız tarafından kriz teğet geçecek açıklamaları olmuştur. Fakat bir avuç varsılı teğet geçmiştir. 1,5 milyon insan işten atılmış, işsiz sayısı 6,5 milyona ulaşmıştır. Zenginlerin giderlerinden ÖTV ve KDV alınmazken, halk yeni vergilere tabi tutulmuştur. İlaçtan vergi alınmaktadır, sağlıktan vergi alınmaktadır. Bunlar yetmezmiş gibi tüm tüketim mallarına zam yapılarak toplum cendereye sokulmuştur. Biz kamu çalışanları da bundan nasibimizi alıyoruz.

160 yıllık emeğin değerlerine bu hükümet döneminde ciddi saldırılar var. Kazanılmış haklarımız gasp ediliyor. Eylemimizde buna dur diyeceğiz. Biz insanlık onuruna yakışan adil bir yaşam istiyoruz. Bu ülkenin insanlarının eşit, adaletli, demokratik bir ortamda, barış içinde yaşamlarını talep edeceğiz” şeklinde konuştu.

Finike Akdeniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s