Antalya Haber, İlköğretim

Bilge Üstündaş hem ağladı hem ağlattı

Bilge Üstündaş hem ağladı hem ağlattıTürkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 86. yıl dönümü, dolayısıyla Antalya’da düzenlenen törende, ilköğretim 3. sınıf öğrencisi Bilge Üstündaş’ın ağlayarak okuduğu şiir, protokol üyeleri ve diğer katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Antalya’daki ilk tören, Vali Alaaddin Yüksel’in makamında tebrikleri kabulüyle başladı. Ardından Cumhuriyet Caddesi’ndeki resmi törene geçildi. Törende, Vali Yüksel, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zafer Çelikin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, resmi geçide katılanların ve vatandaşların bayramını kutladı. Yüksel, törende yaptığı konuşmada, asırlar boyunca dünya tarihinde şanlı sayfalar açan yüce Türk milletinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 86. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın coşkusu ve engin sevinci içinde olduğu söyledi. Vali Yüksel, ”Yok edilmek istenen bir milleti kanlarıyla canlarıyla dirilten ve Türk’ün bir tarih adı olduğunu ve de yok edilemeyeceğini tüm dünyaya ilan eden; Cumhuriyetimizin kurucusu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale, Dumlupınar, Sakarya ve vatanın her karış toprağında şehit düşenleri rahmet ve minnetle anıyoruz. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşamasının en büyük garantileri ve Türk kahramanlığının sönmeyen meşaleleri olan bütün gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Vali Yüksel, Türk milletini daha mutlu, huzurlu ve daha güvenli geleceğe taşıyacak olan en önemli buluşma yerinin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu vurguladı. Yeni bir asra girilmesiyle birlikte çok daha çetin dünya şartlarının ortaya çıktığını ifade eden Yüksel, şöyle konuştu: ”Her geçen gün giderek daha da karmaşık bir hale gelen durumlar karşısında hassasiyetimizi daha da artırmamızın zarureti ortaya çıkmıştır. Yeni yüzyıl şartlarında, hiçbir dönemde görülmeyen bir biçimde, hız limitlerini aşan bilgi, her alanda küreselleşen rekabet, sınırların ortadan kalktığı bir ekonomik yapı, yeni yüzyılın ve yeni dünyanın belirgin özellikleri olarak ortaya çıkmıştır. Dünya gerçekleri ile devletimizin ve milletimizin medeni ihtiyaçlarını iyi algılayarak, küresel rekabetin tüm gereklerini dikkatle takip edeceğiz ve hangi şartlar tezahür ederse etsin kararlılıkla ve mutlaka yerine getireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, dünya standartlarında üreten, gelirini adil paylaşan, insan haklarını güvenceye alan, hukukun üstünlüğünü, katılımcı demokrasiyi, laikliği, uluslararası standartlarda gerçekleştiren, sürdürülebilir kalkınmayı etkili ve yaratıcı bir devlet olma yönündeki çabalarımızı milletçe daha da arttıracağız. Bu anlamda; üretimden tüketime, sağlıktan eğitime, turizmden tarıma, enerjiden teknolojiye, adaletten güvenliğe kadar Türk milleti olarak günlük yaşamımızın her alanındaki köklü değişiklikleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz ve evrensel standart ve uygulamalarla Büyük Atatürk’ün muasır medeniyetler hedefine hızla yol alacağız.”

HEM AĞLADI HEM AĞLATTI
Törende, Aksu ilçesindeki 75. Yıl İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencisi Bilge Üstündaş’ın ağlayarak okuduğu ”Atatürk şiiri”, alanda bulunanlara duygulu anlar yaşattı. Üstündaş, içinde İstiklal Marşı’nın satırlarını da barındıran şiiri okurken, protokoldeki Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zafer Çelikin duygulandı, eşi Meral Çelikin, Vali Yüksel’in eşi Emine Yüksel ile alanında görevli bazı askerler ve vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı.. Vali Alaaddin Yüksel, törenin ardından Üstündaş’ı tebrik ederken, eşi Emine Yüksel de öğrenciye hediye verdi. Üstündaş, gazetecilere, ”Henüz okuma yazma öğrenmeden İstiklal Marşı’nı ezberlemiştim. Çok duygulandım, o yüzden ağladım” dedi.

AntalyaGüncel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s