Nilhan Kırdı

29 EKİM’ler… – Nilhan Kırdı

Nilhan KırdıCumhuriyetin 86. yıldönümü. Hep birlikte coşkuyla, bayrağımıza, vatanımıza, milli değerlerimize ve bütünlüğümüze çok daha fazla değer verdiğimiz, en önemli milli bayramlarımızdan birisini yaşıyoruz. Bu yıl Antalya da kutlamalar daha bir renkli ve neşeli geçecek…

Kapitalist ülkelerin ve onlara yardım eden bölücülerin, bu ülke için, “Türkiye, Türk’lere bırakılamayacak kadar değerlidir.” Sözünün emrinde çalıştıklarını ve Atatürk döneminde yapamadıklarını, tekrar yapmak arzusunda olduklarını hepimiz biliyoruz.

Bunun içindir ki gündemimiz hep bu konularla oyalanır. Bunun içindir ki, kalkınmaya zaman ayıramayız, bunun içindir ki ülkemizin kaynaklarını iyi kullanamayız, buna zaman bulamayız, gündem hep meşguldür, halkın kafası hep karışıktır, hep karıştırılmaktadır. İnsanlar hangi haberin gerçek, hangi haberin yalan olduğunu karıştırmaktadırlar. Bunun bilinçli yapıldığını şimdi çok daha iyi anlıyorum. Halkın beyni, özellikle hep meşgul tutulmaktadır. Ancak görüyoruz ki, şehitlerimizin naaşları ve tehlikenin büyüklüğü hepimizi, tekrar tek yürek haline getirebiliyor. Bu gücü damarlarımızda akan kandan aldığımız da bir gerçek..

Anlamıyorum bazılarının Atatürk’e olan düşmanlıklarını ordumuza olan saldırıları, anlamıyorum Atatürk olmasaydı şimdi bizler olurmuyduk, bu gerçeği anlayamamalarını. Anlayamıyorum din işlerini, devlet işlerine alet etmek isteyenleri, anlayamıyorum kardeşi kardeşe düşürmek için yapılanları, bu minnetsizliği anlayamıyorum. Bu oyunlara kanan insanımızı da anlayamıyorum. Bu bir düzen, maalesef kalkınmaya fırsat tanımamak, kargaşa ortamını hep canlı tutmak için yapılan bir düzen..

Şimdi, Atatürk’ün Cumhuriyeti ilân ettiği döneme gidiyoruz;
Atatürk, 28 Ekim 1923 akşamı birkaç arkadaşını Çankaya’daki köşküne davet ederek, yemek arasında arkadaşlarına: Yarın, cumhuriyeti ilan edeceğiz, dedi. Misafirler hiç şaşırmadılar. Zaten böyle bir hareketi bekliyorlardı. Atatürk, Teşkilat-ı Esasi’ye ( Anayasa’ya ) konmak üzere şu öneriyi hazırladı : Türkiye Devletinin şekli, CUMHURİYETTİR. Türkiye Devleti, Büyük Millet Meclisi tarafından idare olunur. Böylelikle yeni devlet şeklinin cumhuriyet olacağına kesin olarak karar verildi.
Cumhurbaşkanlığına seçilen Atatürk kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Heyecanlı ve kararlı konuşmasını şu sözlerle noktaladı

ATATÜRK: Türkiye Cumhuriyeti, cihanda işgal(oturduğu) ettiği mevkiye layık olduğu eserleriyle ispat edecektir. Türkiye Cumhuriyeti, mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır.

Ben, minnet duyuyorum Ulu önder gazi Mustafa Kemal Atatürk e ve O’nun silah arkadaşlarına, tüm şehitlerimize minnet ve saygı duyuyorum. Ruhları şad olsun. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun..

Dünya döndükçe…

Nilhan Kırdı

antalyagüncel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s