Alanya, Antalya Haber, Turizm

Turizmin parlayan yıldızı Konaklı

Turizmin parlayan yıldızı KonaklıAntalya’nın Alanya ilçesine bağlı Konaklı beldesi, 21’i beş, 18’i dört yıldızlı olmak üzere 69 turistik tesisiyle turizmin parlayan yıldızı…

Alınan bilgiye göre, 15 bin nüfuslu Konaklı beldesi toplam 45 bin yatağa sahip. Büyük bölümü son beş yılda yapıldığından dolayı yeni ve lüks olan oteller, beldeyi cazibe merkezi haline getirirken, 10 kilometrelik sahil bandı, doğal kumları, denizinin temizliği ve insanının cana yakınlığıyla da turistlerin beğenisini topluyor. Konaklı Belediye Başkanı Abdullah Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beldenin son 10 yılda büyük sıçrama yaptığını, özellikle de son beş yılda yapılan beş yıldızlı lüks otellerle önemli bir yatak kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Beldenin alt ve üst yapısının turizme uygun hale getirildiğini, temiz ve düzenli bir belde oluşturulduğunu vurgulayan Sönmez, yazın 100 bine yaklaşan nüfusa rağmen beldede hiçbir olumsuzluk ve hizmet aksaması yaşanmadığını bildirdi.

Beldenin, eğlence mekanlarıyla da cazibe merkezi durumunda olduğunun altını çizen Sönmez, buna karşılık beldede hırsızlık, kapkaç gibi olayların yaşanmadığını, güzelliklerin yanı sıra adeta bir huzur beldesi olduğuna işaret etti. Tüm bu nedenlerle turistlerin, Antalya ve Alanya yöresinde öncelikli olarak Konaklı’yı tercih ettiğini anlatan Abdullah Sönmez, ”Beldemize gösterilen ilginin sonucu olarak otellerimiz, Nisan ayından ve Ekim ayı sonuna kadar yüzde 100 doluluk oranıyla çalışmaktadır” dedi. Sönmez, kış sezonunda da açık tesislerin yüzde 50’ye yaklaşan doluluk oranına ulaştığını ifade etti. Beldedeki futbol sahalarının, kışın yaşanan doluluk oranında etkili olduğunu vurgulayan Sönmez, Konaklı’nın, son yıllarda yaşanan krizden ve turizmdeki durgunluktan en az etkilenen yerlerin başında geldiğini kaydetti. Konaklı’ya gelen turistlerin çoğunluğunu Almanlar ve Ruslar’ın oluşturduğunu, İskandinav ve AB ülkeleri vatandaşlarının da beldeye büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Sönmez, ”Beldemiz, 10 kilometrelik sahil şeridi, doğal plajları, kumu, güneşi, insanı ve lüks tesisleriyle turistlerin büyük beğenisini topluyor” diye konuştu.

KONTİD BAŞKANI
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Nüvit Özkan da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konaklı’nın, Antalya ve Alanya civarındaki diğer destinasyonlara göre önemli avantajları bulunduğunu, bunun sonucunda da ilgi gördüğünü söyledi. Konaklı’nın en büyük şansının, birkaçı dışında yeni yapılmış oteller olduğunu belirten Özkan, ” Bu yüzden de hem kalitesi yüksek, hem turizm mimarisine uygun tesisler olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Otellerin büyük çoğunluğunun, karayolunun altında bulunduğunu vurgulayan Özkan, şöyle devam etti: ”Bu nedenle denize ulaşım daha kolay. Bu saydığımız özellikler, pazarlama ve doluluk anlamında avantaj sağlıyor beldeye. Son yıllarda su ve arıtma sorununun çözülmüş olması, denizin temiz olması avantajını sağlıyor. Bu da ciddi bir artı değer. Otellerin büyük çoğunluğuna yürüyüş mesafesinde bir merkez çarşının bulunması da önemli bir avantaj. İnsanlar dolmuşa otobüse binmeden alışveriş merkezlerine ulaşma şansına sahipler.”

Bunlarla yetinmenin doğru olmayacağına işaret eden Özkan, Konaklı’daki turizmin daha da gelişmesi ve otellerin hakettiği değerde pazarlanabilmesi için Konaklı’da toptan kalite unsurunun dikkate alınması gerektiğini bildirdi. Bugünlerde KONTİD ve Konaklı Belediyesi ile Konaklı Turizm Gelişme Projesi’ni başlatmaya çalıştıklarını anlatan Özkan, ”İşin içine yetkin bir üniversiteyi de katarak Konaklı’nın gelişimini belirli bir plan ve projeye oturtmak istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki oteller ne kadar kaliteli olursa olsun, otel dışı hayatını da geliştirmeden beklenilen başarı seviyesine ulaşmak mümkün değildir” diye konuştu. Özkan, Konaklı’da bu sezonun yöreye göre oldukça iyi geçtiğini, diğer bölgelere oranla doluluğun yüksek olduğunu ve katalog fiyatlarının daha iyi uygulandığını kaydetti.

AntalyaGüncel

“Turizmin parlayan yıldızı Konaklı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s