Antalya Haber, Hastalıklar, Sağlık

Antalya Domuz Gribine Erken Yakalandı

Antalya Domuz Gribine Erken YakalandıAntalya’daki ilk domuz gribi vakasının tespit edildiği 24 Haziran’dan bugüne kadar 115 şüpheliden 33’ünün test sonuçları pozitif çıktı. Domuz gribi hastalarından 12’sinin Türk vatandaşı, geriye kalanların ise tatil için Antalya’ya gelen yabancılar olduğu belirtildi.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, domuz gribiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Valilikte gerçekleştirilen toplantıya İl Sağlık Müdürü İbrahim Çetin ile İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da katıldı. Vali Yüksel, kamuoyunda domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsüyle ilgili yaşanan süreç ve alınan önlemler hakkında bilgi verdi.

Dünyada yaklaşık 5 bin kişinin ölümüne neden olan domuz gribiyle ilgili önemli açıklamalar yapan Vali Alaaddin Yüksel, Antalya’da ilk domuz gribi şüphesinin 4 Mayıs’ta yaşandığını, ancak yapılan tahlillerde hastalığa rastlanmadığını bildirdi. İlk pozitif vakanın ise 4 ay önce yaşandığını belirten Vali Yüksel, “4 aylık süreçte 115 domuz gribi şüphelisinden numune alındı ve bunlardan 33’ünün sonucu pozitif çıktı. Bu vakaların büyük çoğunluğunu, seyahatle yurtdışından gelen yabancılar oluşturdu. Hepsinin tedavileri yapıldı ve sağlıklarına kavuşup ülkelerine döndüler.” diye konuştu.

Bundan sonraki süreçte salgınla ilgili kamuoyunu bilgilendirme konusuna önem vereceklerine değinen Yüksel, bu amaçla Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde bir birim oluşturulacağını ve günlük basın bülteni yayınlanacağını söyledi. Yüksel, “Antalya halkından hiçbir şey saklamadık, eğer hastalıkla ilgili istikamet değişirse halkı bilgilendireceğiz.” dedi.

Gerekli önlemleri aldıklarını, hastalığa teslim olmadan Antalya’da hayatın normal seyri içinde devam etmesini amaçladıklarını kaydeden Yüksel, alışveriş merkezleri, sinemalar gibi toplu kullanım alanlarında domuz gribiyle ilgili bilgilendirme broşürleri dağıtılacağını söyledi.

Konuyla ilgili bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının aralıksız sürdürüleceğine dikkat çeken Yüksel, “Hastalığı ne hafife alacağız, ne de abartarak halkın telaşına neden olacağız.” dedi.

ŞAMPİYONAYI İPTAL EDEN FEDERASYON BAŞKANINA: HERKES SONUÇLARINA KATLANIR

Alaaddin Yüksel, bir gazetecinin sorusu üzerine, 30 Ekim-1 Kasım 2009 tarihleri arasında Antalya’da yapılması planlanan Türkiye Cimnastik Şampiyonası’nın Federasyon tarafından iptal edilmesini şiddetle eleştirdi.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı’nı sorumsuz davranmakla itham eden Vali Yüksel, “Bu, kabul edilemez bir karardır. Çünkü, ne ülkemizde ne de Antalya’da böyle bir karar almayı gerektirecek bir durum mevcuttur. Neden iptal ediliyor ? Antalya’da, Türkiye’de ne var ? Dünyanın neresinde spor müsabakalarını iptal eden bir yer var ? Umarım bu yanlış karar, nereden dönmesi gerekiyorsa oradan dönsün. Buradan bir kez daha federasyon başkanını uyarıyorum. Bu kararını yeniden gözden geçirmezse, herkes sonuçlarına katlanır.”

SAĞLIK MÜDÜRÜ: VAKALARIN 12’Sİ TÜRK

Antalya İl Sağlık Müdürü İbrahim Çetin de rastlanan 33 vakadan 12’sinin Türk vatandaşı olduğu bilgisini verdi. Tüm hastaların tedavi edilerek evlerine ve ülkelerine gönderildiğini anlatan Çetin, Antalya’nın H1N1 virüsünün tedavisine yönelik ciddi tecrübeye sahip olduğunu vurguladı.

Hastaların tedavi edilmesinin yanı sıra tedavi sürecinde hastalığın başkalarına bulaşmamasının da sevindirici olduğunu ifade eden Çetin, “31 Ağustos-20 Ekim tarihleri arasında hiç domuz gribi vakasına rastlanmadı. 20 Ekim’de domuz gribi tespit edilen iki Alman çocuk da iyileşerek ülkelerine döndü. Antalya’da şu an bir şüpheli durum ya da hasta yok.” şeklinde konuştu.

İbrahim Çetin, Antalya’da hastalıkla mücadelede kullanılması için 530 bin domuz gribi aşısı talep ettiklerini de sözlerine ekledi.

Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da okullarda dezenfeksiyon çalışmalarının sürdüğünü ve her okulda sıvı sabun kullanımına başlandığını duyurdu. Bilgilendirme çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Gülay, 19 ilçeden okul müdürlerinin, biyoloji ve fen bilgisi öğretmenlerinin 2-16 Kasım tarihleri arasında seminer göreceğini, ardından da kendi okullarında öğrencileri bilgilendireceğini dile getirdi.

Cihan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s