Antalya Haber, Ekonomi, Esnaf, Tarım

Akaydın: ”Hal satılırsa yüz milyonlarca dolar gelir elde edilebilir”

Akaydın Hal satılırsa yüz milyonlarca dolar gelir elde edilebilirAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, belediyeye kaynak yaratmak için satılması düşünülen Hal’den yüz milyonlarca dolar gelir elde edilebileceğini söyledi.

Mustafa Akaydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediyenin 1,2 milyar lira borcu bulunduğunu, bu nedenle bazı taşınmazları satmak istediklerini belirtti. Bu borçların belediyenin bazı mülklerini satmak ile temizlenmeyeceğini, ancak çarkları çalıştıracağını ifade eden Akaydın, bazı mülklerin satılmasıyla müteahhitlere olan borçların ödenebileceğini, belediyenin güvenilirliğinin artacağını vurguladı.

Kadıahmetoğulları iş hanındaki dükkanların ihalesinin Menderes Türel döneminde açıldığını, ancak alıcı çıkmadığını bildiren Akaydın, ”Dolayısıyla burada yeni ihale açılışırsa muhammen bedelin düşürülmesi gerekiyor. Yeniden ihaleye çıkılacak. Buradan 30 – 50 milyon lira arasında bir gelir elde edilebilir. Hal’i derseniz buradan daha fazla gelir olur. Hal satılırsa yüz milyonlarca dolar gelir elde edilebilir. Halden minimum 300 maksimum 600 milyon gelir elde edilebilir” diye konuştu.

Yeni hal planlama çalışmalarının Pınarlı bölgesinde sürdüğünü işaret eden Akaydın, orada yeni bir hal alanı ortaya çıktığında, halin satılmasının daha hızlı olabileceğini söyledi. Belediye binası inşaatının parasızlıktan durduğuna da işaret eden Akaydın, talip çıkarsa belediye hizmet binasını da satabileceklerini belirtti. ”Belediyenin yatırımlarını ben durdurmadım” diyen Akaydın, önceki dönemde kaynak yaratılmadığı için yatırımların durduğunu savundu. Kepez Belediyesi’nin de belediye mülklerini satmak istediğinin hatırlatılması üzerine Akaydın, bu belediyenin mali durumunu bilmediğini kaydetti. Antalya Belediyesi’nin borçlanma limiti dolduğu için borçlanamadığını anlatan Akaydın, ”Kepez Belediyesinin elinde akılcı bir şekilde değerlendireceği bir mülk varsa niye satmasın. Bence doğru bir görüş” dedi.

DOĞU GARAJI PROJESİ
Doğu Garajı Projesi’nin de değişmesi gerektiğini ifade eden Akaydın, kazılarda tarihi mezarların çıkması nedeniyle orada yeni bir proje revizyonu üzerinde çalıştıklarını bildirdi.  Bunları gerçekleştirmek için mutlaka kazının bitmesi gerektiğinin altını çizen Akaydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın olanaklarının yetmemesi üzerine belediyenin çalışmanın yılbaşına doğru bitirilebilmesi için destek verdiğini kaydetti. ”Doğu Garajında konsept projeler üzerinde çalışıyoruz, orada açık ve kapalı müze ve küçük ticari alanlar yapılacak” diyen Akaydın, konsept projelerden birinin de, orada kent meydanı ve kamusal alan, kamusal alan da açık hava müzesi ve kapalı müze yaratmak olduğunu söyledi.

ROMANTİK PROJELER
Eşinin belediyenin danışmanı gibi çalıştığını vurgulayan Mustafa Akaydın, sözlerini şöyle tamamladı: ”Antalya’da genç kadın emeğini en iyi değerlendirme yolu part time çalışmadır. Örneğin evinde yaşlı ve engelli bakımı gibi. Bunlara romantik gibi gelebilecek başka şeyler de söyleyebilirim. Altın Portakal Film Festivali bana da romantik gelmişti. Bence festival çok güzel oldu. Hayal etmeden romantizme kapılmadan proje çıkmaz. Ayrıca kardeş aile projesi var. O da eşimin projesi. O da romantik bir proje ama yürüyecek. Her şey romantizme başlar. Hayal etmeden hiçbir şey mümkün değil. Romantizm ayıplanacak bir şey değil. Diyoruz ki, (gel bana yarım gün çalış). Ben senin sağlık sigortanı da yapayım, asgari ücretin yarısını da vereyim. Belediyenin şirketinden bu çalışma mümkün. Bunlar sosyal projelerdir. Kar etmek söz konusu değil. Belediye kendi bütçesinden bu paraları ödeyecek. Biz istihdam ofisi kurduk. O ofisi çalıştırabilirsek istihdam ofisi aracılığı ile bunlar olabilir. Bunlar istihdama yönelik projelerdir.”

AntalyaGüncel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s