Antalya Haber, Turizm

Novoa: ”Türkiye büyümeyi sürdürürse Avrupa turizminde bir numara olabilir”

Novoa ''Türkiye büyümeyi sürdürürse Avrupa turizminde bir numara olabilir''Dünyanın en büyük tur operatörlerinden Thomas Cook’un Üst Düzey Yetkilisi Manany Fontenla Novoa, Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi halinde Avrupa’nın turizmde bir numarası olabileceğini söyledi.

Antalya’da, kente turist gönderdiği otellerin ve partner acentelerin yetkilileriyle bir araya gelen Novoa, 1841 yılında kurulan şirketin günümüzde dünyanın en iyi markası haline geldiğini belirtti. Türkiye seyahat endüstrisinin, Türkiye’yi günümüzün en popüler tatil destinasyonlarından biri haline getiren şeylerle övünmesi gerektiğini ifade eden Novoa, şöyle konuştu: ”Thomas Cook, Türkiye’yi kendisine pazar lideri ve dominant pozisyona getiren, en önemli destinasyonlardan biri olarak görmekte ve İngiltere’den kendisi ile tatile çıkanların yüzde 50’sini, Belçika’dan yüzde 44’ünü, diğer kaynak pazarlardan ise ortalama yüzde 15-20’lik payı Türkiye’ye getirmektedir. Türkiye büyümeyi sürdürürse Avrupa turizminde bir numara olabilir.”

Türkiye’nin dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen 2009 yılında otel fiyatlarını yüzde 7 artırdığına dikkati çeken Fontenla Novoa, şöyle devam etti: ”Türkiye 2009 yılı otel fiyatlarını ortalama yüzde 7 artırdı. Fiyatlarınız yüksekti ama biz yine Türkiye’nin yanında olduk. Kar payımızı düşürdük, Türkiye’ye turist getirmeyi sürdürdük. Ancak Türkiye 2010 yılı fiyatlarını da 7.9 oranında artırıyor. İspanya, Yunanistan gibi ülkeler fiyatlarını indiriyor. Türkiye’de büyümemiz için artık bize destek olunması gerekiyor. Türkiye 2009 yılında çok başarılı bir performans gösterdi. Bunu devam ettirmek istiyorsa fiyatlarının 2009 yılı düzeyinde kalması gerekir. Türkiye dışında bütün ülkeler fiyat indiriyor, Türkiye 2010 için fiyatlarını yüzde 7.9 artırıyor. Eğer bu devam ederse kendi kendinizi öldürürsünüz. Pek çok pazarı kaybedersiniz.”

”1.5 MİLYON TURİST GETİRİYORUZ”
Thomas Cook’un bu turizm sezonunda Türkiye’ye 1.5 milyon turist getirdiğini bildiren Novoa, şunları söyledi: ”Biz Türkiye’ye güveniyoruz ve Türkiye ile büyümek istiyoruz. Gelecek yıl bu 2 milyonu da aşabilir ama otel fiyatlarını artırmamalı ve reklamlara önem verilmeli. Hatta turist sayısı ikiye katlanabilir. Servisiniz ve otelleriniz mükemmel ama Türkiye alt yapıya yatırım yapmaya devam etmeli. Avrupa’da işsizlik oranı 2010 yılında yüzde 10 düzeyinde olacak. Tüketicilerin tatil isteksizliği var. Bu nedenle son dakika rezervasyonları artacak. 2010 yılı zorlu geçecek. Bu zorluğa rağmen Türkiye fiyatlarını artırıyor. İspanya yoruldu, hizmetleri düştü ama Türkiye bunu sürdürebilir. Bizim tüm satışlarımızın yüzde 54’ü her şey dahil otellere oluyor. Türkiye her şey dahili iyi uyguladığı için büyüdü. Türkiye’nin bizim bir numaralı partnerimiz olmasını istiyoruz ancak bize destek olunmalı. Oteller fiyatlarını artırmamalı, hükümet ise vize fiyatlarını düşürmeli, çalışan yabancıya kolaylıklar sağlamalıdır.”

DEMOKRATİK AÇILIM SORUSU
Türkiye’nin turizmde artan rekabet ile karşılaşacağının altını çizen Novoa, Mısır, Tunus ve Fas’ın iyi tesis edilmiş tatil pazarları olduğunu, hepsinin ileride değişmeye ve çeşitlenmeye aç durumda bulunduğunu, bunun Türkiye’nin sert rekabetle karşılaşmasına neden olabileceğini belirtti. Bu yıl pazardan aldıkları payı kaybetmiş olan Avro bölgesindeki diğer ülkelerin kayıplarını geri alabilmek için karşı atağa geçtiğini vurgulayan Novoa, Türkiye’nin lider pozisyonda kalabilmesi için hız kazanması gerektiğini bildirdi. Fontenla Novoa, otel sahiplerinden tek isteklerinin fiyatlarını 2009 yılı seviyelerinde tutmaları olduğunu, 2009 fiyatları ile Türkiye’nin devam etmesi durumunda büyüme ivmesinin sürebileceğini kaydetti. Fontenla Novoa, bir basın mensubunun ”Türkiye’deki demokratik açılım turizmi etkiler mi?” sorusunu ise şu karşılığı verdi: ”Turist, gittiği ülkede güvenli olmayı ister. Havaalanının durumu onu ilgilendirir. Mutlaka demokrasi söylemi olumlu duygular yaratır. Ancak Türkiye’deki demokratik açılım turisti ilgilendirmez.” Fontenla Novoa, 2010 yılından sonra iki büyüyen pazar olan Rusya ve Çin ile de çalışmaya başlayacaklarını, bunun hazırlıklarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Cemal Tekkanat da, ekonomik krizi Akdeniz çanağında en az zararla atlatan ülkenin Türkiye olduğunu, Türkiye’nin turizmde dünyada ilk beş ülke arasına girmesi için turizmi 12 aya yayması, arz talep dengesini oluşturması gerektiğini bildirdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, kente gelen turistlerin kültürel yerlere gitmediğini, yüzde 60’ının şehir merkezine hiç uğramadığını, uğrayanların büyük memnuniyet duyduğunu, turistlerle sevgi bağlarını geliştirmek için otellerle şehir merkezi arasında bir ağ oluşturacaklarını vurguladı.

RAKAMLARLA THOMAS COOK
Edinilen bilgiye göre, Thomas Cook’un yıllık cirosu 12 milyon Avro. Yılda 22.3 milyon müşterisi olan Thomas Cook’un 31 bin çalışanı bulunuyor. 94 uçaktan oluşan uçak filosu bulunan Thomas Cook, 3 bin 200 anlaşmalı seyahat acentesi ile çalışan dünyanın lider tatil seyahat acentesi.

Antalya Güncel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s