Antalya Haber, Üniversite, Sağlık

Malta Humması Öldürüyordu

Malta Humması ÖldürüyorduDoktorların teşhis koyamadığı ilköğretim öğrencisi kız çocuğu, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesinde hayata yeniden döndü.

Alanya ilçesinde, bir yılda 16 kilogram kaybeden, bu süreçte kusma ve yüksek ateş şikayetiyle gittiği doktorların teşhis koyamadığı ilköğretim öğrencisi kız çocuğu, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesinde hayata yeniden döndü.

İlköğretim 2. sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Hatice Semra Akçalıoğlu’nu ailesi 1 yıl önce hastaneye götürdü ancak doktorlar teşhis koyamadı.

Bu süreDe 16 kilogram veren, gittiği onlarca doktorun da hiçbir şey bulamayarak evine yolladığı Hatice’ye bilinci kapalı olarak gittiği AÜ Hastanesinde, halk arasında ”malta humması” olarak da bilinen brucellanın santral sinir sistemini tutan çok nadir bir türüne yakalandığı teşhisi konuldu. Hemen başlanan ilaç tedavisine olumlu cevap veren küçük kız, yaşama yeniden tutundu.

Anne Sıdıka Akçalıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 yıl içinde zaman zaman kızının bilincinin kaybolduğunu, başvurdukları çeşitli hastanelerde yapılan tetkiklerde hiçbir bulguya rastlanamadığını söyledi.

Akçalıoğlu, kızının bu zaman içinde 38 kilogramdan 22 kilograma düştüğünü, gözlerinin önünde eridiğini, hiçbir şey yapamamanın çaresizliğini yaşadıklarını ifade etti.

Tetkiklerde hiçbir sonuca ulaşılamaması nedeniyle kızını psikiyatra da götürdüğünü, ”kardeş kıskançlığı” nedeniyle depresyon teşhisi konulduğunu ifade eden Akçalıoğlu, ”Denemediğimiz yol, gitmediğimiz doktor kalmadı” dedi.

AÜ’de kızına teşhis konulmasıyla hayatlarının değiştiğini kaydeden Akçalıoğlu, ”1 yıldır gecemiz gündüzümüz yoktu. Çaresizlik içinde kıvranıyorduk. Üniversiteye kızımı bilinci kapalı getirdik. 1 yıl boyunca ‘Aç değilim, yemeyeceğim’ diyen kızım, yoğun bakımdan ‘Açım’ diyerek çıktı” diye konuştu.

Ailece 1 yıldır ilk kez yüzlerinin güldüğünü vurgulayan Akçalıoğlu, AÜ Hastanesi doktorlarına teşekkür etti.

-SÜT ÜRÜNLERİNE DİKKAT-

Akdeniz Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ayşen Bingöl Boz, hastanın bir yıldır açıklanamayan genel durum bozukluğu olduğunu ve ailesinin kusma, kilo kaybı, zaman zaman buna eşlik eden ateş ile çeşitli sağlık merkezlerine başvurduğunu söyledi.

Küçük kızın bir hafta önce bilinci kapalı olarak hastaneye geldiğini belirten Boz, şunları kaydetti:

”Bugüne kadar iyi gelişmiş, doğuştan hastalığı olan bir çocuk değil. Ailede genetik hastalıklar için herhangi bir risk faktörü yok. Oldukça detaylı araştırma yaptık. Beyin MR’ı, tomografisi temiz çıktı. Beyin omurilik sıvısında bazı enfeksiyon şüphemiz oldu ve omurilik MR’ı çektik. Omurilik MR’ı ve kan testleri, brucellanın omurga tutulumuyla uyumlu çıktı. Çok nadir gördüğümüz bir durum. Hemen tedaviye başladık ve sağlık durumu düzeldi. Bilinci kapalı olduğu için bilinç dışı, mantıksız şeyler söylüyordu. Tedavinin ardından artık çok güzel konuşuyor. Beslenmek istiyor, kurabiye, puding istiyor. Tanı gecikseydi hasta kaybedilebilirdi çünkü vücudunun dengesi bozulmuştu.”

Doç. Dr. Boz, hastalığa, iyi kaynatılmamış sütle yapılan taze peynir veya dondurmanın neden olabileceğini belirterek, aileleri
kyn:bizimantalya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s