Ekonomi, Esnaf

KOSGEB KREDİLERİ – Bilal KILIKLI

Bilal KILIKLI Mali Müşavir EkonomistSanayi ve Ticaret Bakanlığının Nisan ayından beri üzerinde durduğu sıfır faizli kredi de Bakanlar Kurulu’nun imzaları tamamlandı. Küçük ve orta ölçekli  esnaf ve sanatkâr, yeni KOSGEB kredilerini bekliyor. Yeni KOSGEB  Mevzuatı  başta sıfır faizli kredi olmak üzere küçük esnafa birçok fırsat sunuyor.

Yeni mevzuata göre daha önce sadece imalatçı esnafa verilen KOSGEB kredi ve destekleri, imalatçı olmayan küçük ve orta ölçekli esnaf ve girişimcileri de kapsayacak şekilde genişletildi. Şu anda Esnaf odaları ve Ticaret odaları nezdinde başvurular başladı. KOSGEB kredilerinde işletmelere 25.000,00.-TL  ay ödemesiz bir yıl vadeli kredi verilirken tahakkuk eden faizlerin %75’i devlet tarafından ödeniyor.

KOSGEB kredilerinde bayanlara yine  pozitif ayrımcılık yapılarak  kredi miktarı 30.000,00.-TL olarak belirlendi. Kredi çekebilmek için imalatçı olma şartının kaldırılması dolayısıyla yoğun bir ilgi gösterildiği görülmekte. Ümit ediyorum bankalarda kredi kıskacında olan ve çekleri geri dönen esnaf; sizlerin çekiniz dönmüş, kredi borçlarınız var vs. gibi bahanelerle bu krediden mahrum bırakılmaz.

Uluslar arası finans kuruluşları Hükümetten gelen ‘Türkiye’ye hak ettiği kredi notu verilmiyor’ eleştirileri sonrasında ilk adım Fitch’ten geliyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin döviz ve lira cinsi uzun vadeli kredi notunu pozitif izlemeye aldı. Fitch, Türkiye’yi pozitif izlemeye aldı. Fitch Türkiye’nin kredi notunu pozitif izlemeye aldı, yıl sonuna kadar notta artış olabilir. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch kararına gerekçe olarak Türkiye’nin global finansal kriz karşısında görece dayanıklılığını gösterdi.

Para piyasalarında son durum ise borsa yatay bir seyir izlemekte olup bugün 1. Seans sonu itibariyle 51.064 seviyelerinden kapandı. Döviz piyasası doların dip seviyelerinden sonra yeniden yükselişe geçmesi ile birlikte 1.49 seviyelerine çıktığı, Euro’nun 2.21 seviyelerinde seyrettiği, paritenin de yeniden 1.50 seviyesinin altına düştüğü görülmekte. Önümüzdeki hafta ise Borsanın 52.000 ile 50.000 seviyesi arasında bir seyir izleyeceğini, Dolar’ın 1.48-1.51 seviyelerinde seyredeceğini düşünüyorum.

Tüm okurlarımın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar, bereketli ve bol kazançlı günler dilerim.
Muhabbetle kalın…

Bilal KILIKLI

Mali Müşavir/Ekonomist

E-Kemer

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s