Antalya Haber, Antalya'nın Renkleri, Elmalı, Sergi, İlçeler

”Yüzyılın Definesi” Antalya müzesinde

''Yüzyılın Definesi'' Antalya müzesindeAntalya’nın Elmalı ilçesinden yurt dışına kaçırıldıktan sonra tekrar Türkiye’ye getirilen Elmalı Sikkeleri, 10 yıl sonra Antalya Müzesi’nde sergileniyor.

”Yüzyılın Definesi” olarak adlandırılan ve Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden getirilen Elmalı Sikkeleri, Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Bu nedenle düzenlenen törende konuşan Antalya Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, sikkelerin Elmalı’nın Bayındır köyünde kaçak kazıyla bulunduğunu ve 1984 yılında Türkiye’den yurt dışına kaçırıldığını söyledi. Elmalı Sikkeleri’nin o bölgede bulunan bütün şehir devletlerinin paralarını içerdiğini belirten Acar, yaklaşık bin 900 sikkenin binden fazlasının Likya bölgesindeki şehir devletlerinin parası olduğunu ve içlerinde şimdiye kadar bilinmeyen hanedanların sikkelerinin de bulunduğunu kaydetti. Acar, şöyle konuştu: ”MÖ 5’inci yüzyılda Persler’in Yunanistan’ı istila etmelerinden sonra Atina Şehir Devleti’nin önderliğinde Akdeniz çevresindeki şehir devletlerince, bugünkü NATO sayılabilecek Atik-Delos Deniz Birliği kurulmuştu. Birliğin bir merkezi ve bütçesi vardı. Her ülke kendi bastığı gümüş sikkeden, gücü oranında birliğe katkıda bulunuyordu. Elmalı Sikkeleri, o bölgedeki bütün şehir devletlerinin paralarını içeriyordu. Söz konusu sikkelere ”Yüzyılın Definesi” denmesinin en önemli nedeni, Yunanların Persler’i yenmeleri üzerine basılan anı paraları (Dekadrahmi) ve bunların çok az sayıda basılmış olmalarıydı. Bu sikkelerden 1984 yılına kadar dünyada sadece 13 tanesinin varlığı bilinmekteydi. Elmalı Definesi’nde ise bu sikkelerden 14 tane bulunmaktaydı. Elmalı Definesi’nin bulunmasıyla insanlık tarihinin bilinmeyen önemli bir bölümü aydınlanmış ve dünyada bilinen Dekadrahmi sayısı iki katına çıkmıştır.”

”2 MİLYON TL HARCANDI”
Acar, 1988 yılında ABD’de bir müzayede kataloğunda Elmalı’dan kaçırılan bir sikkenin fotoğrafının tesadüfen görülmesi üzerine uzun süren pazarlık ve hukuk süreci başlatıldığını ve 1679 sikkenin 1999 yılında Türkiye’ye getirilerek Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilendiğini dile getirdi. Benzersiz bir koleksiyon olarak adlandırdığı Elmalı Sikkeleri’nin Türkiye’ye getirilmesi için verilen hukuki mücadelede 2 milyon TL harcandığını vurgulayan Acar, Dekadrahmi’lerden sadece bir tanesinin ABD’de bir TV yapımcısına 600 bin dolara satıldığını dile getirdi. AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak da kanun gereği bu gibi tarihi eserlerin bulundukları il veya ilçenin müzelerinde sergilenmek zorunda olduğunu, ancak bürokrasinin 10 yıl sikkelerin Antalya’ya getirilmesine direndiğini söyledi. Badak, Elmalı Sikkeleri’nin Antalya Müzesi’nde sergilenmesinin, kentin marka değerini de yükselteceğini sözlerine ekledi. Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın da konser verdiği açılış töreninde İbrahim Acar, Sadık Badak ve Antalya Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar’a plaket verdi.

Antalya Güncel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s