Antalya Haber, Antalya'nın Renkleri, Kendini Geliştir, Nasıl Yapılır ?

Sümer Tilmaç: Çocuklarımızı, Düzgün Türkçe Konuşması için Küçük Yaştan İtibaren Tiyatro ile Tanıştıralım

Sümer Tilmaç Çocuklarımızı, Düzgün Türkçe Konuşması için Tiyatro ile TanıştıralımTiyatro ve Sinema Sanatçısı Sümer Tilmaç, Çocukların Küçük Yaştan İtibaren Düzgün Türkçe Konuşması ve Kendine Öz Güvenlerinin Tam Olması İçin Okullarda Tiyatro Eğitimine Özel Önem Verilmesi Gerektiğini Belirtti.

CİHAN’a açıklama yapan Sümer Tilmaç, kalabalık önünde konuşma korkusu ve sıkılmanın küçük yaştan itibaren tiyatro eğitimiyle rahatlıkla yenilebileceğini belirtti.

Tilmaç, çocukların düzgün Türkçe konuşma ve kendini rahat bir şekilde ifade edebilmesi için öğretmenlerin okullarda tiyatro ve sinema kulüpleri sayısını arttırması gerektiğini kaydetti. Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan bir arkadaşını ziyaret eden Tilmaç, yanına yaklaşan bir çocuğun imzalı resmini istemesi üzere birlikte hatıra fotoğrafı çektirerek, “Bu yeni nesil çok harika, bunun için gelecekten çok umutluyum” dedi.

Ünlü şovmen Cem Yılmaz’ın herkesin ağzına pelesenk ettiği ‘eğitim şart’ sözüne yürekten katıldığını belirten Tilmaç, eğitimin uzun ince bir yol olduğunu, beşikten mezara kadar şart olduğunu ifade etti. Tilmaç, “Günümüz çocukları kendilerini ifade etme ve dile getirmede bize göre çok şanslı. Çocuklarımızın küçük yaştan itibaren düzgün Türkçe konuşması ve meramlarını düzgün ifade etmeleri için tiyatro, sinema ve güzel sanatların biriyle mutkala tanıştıralım. Küçük yaşta kendine özgüveni tam olan çocuklar hayatın her alanında başarılı olur. Tiyatro insanda özgüven duygusunu tam olmasını sağlar.” diye konuştu.

TİLMAÇ:TÜRK SİNEMASINDA TEK ÖRNEK ALDIĞIM KİŞİ MÜNİR ÖZKUL

Ünlü Yönetmen Halit Refiğ’in ardından ‘üstadım’ dediği ve kendisine örnek aldığı tek kişinin Münir Özkul’un hastaneye kaldırılmasına çok üzüldüğünü belirten Tilmaç, usta oyuncunun sağlık durumuyla ilgili günlük bilgi aldığını ifade etti.

Türk sinemasının Münir Özkul gibi bir virtüöze vefa borcu bulunduğunu belirten Tilmaç, tiyatro ve sinema yaşamı süresince kendisine tek örnek aldığı insanın Münir Ozkul olduğunu söyledi.

Özkul gibi dünya çapında sinema sanatçılarının kolay kolay yetişmediğini dile getiren Tilmaç, Hababam Sınıfı’nın Kel Mahmut lakaplı müdürünün aile yaşantısı ve her haliyle örnek bir şahsiyet olduğunu kaydetti. Tilmaç, “Babam gibi sevdiğim Münir Özkul’un bir an önce sağlına kavuşması için dua ediyorum. Kendisini çok seviyorum. Kelimenin tam anlamıyla mükemmel bir insan. Yeniden ayağa kalması ve elini öpmek için hep birlikte dua edelim.” diye konuştu.

Cihan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s