Antalya Haber, Eğitim, Hobi, Kültür, Sergi, Takı & Aksesuar, Zevkler ve Renkler

Hediyelik eşya ve fotoğraf yarışması sonuçları açıklandı

Hediyelik eşya ve fotoğraf yarışması sonuçları açıklandıAntalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) tarafından geleneksel hale gelen Ahilik Kültürü ve Esnaf Bayramı’nın bu yıl 13’üncüsü kutlanıyor. 12-18 Ekim tarihleri arasında kutlanacak hafta dolayısıyla iki yarışma düzenlendi.

Etkinlikler çerçevesinde ilki geçtiğimiz yıl yapılan Otantik Hediyelik Eşya Yarışması’nın bu yıl ikincisi ve bu yıl ilk kez kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerle ilgili bir de fotoğraf yarışması düzenlendi. Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda dereceye giren eserler belli oldu.

Otantik Hediyelik Eşya Yarışmasına, profesyonel, yetişkin ve öğrenci olmak üzere üç ayrı kategoride 37 eser katıldı. AESOB Başkan Vekili Ömer Duman’ın Jüri Başkanı, Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erol Kılıç, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’nden Nadir Akkulak, Büyükşehir Belediyesi’nden Pervin Gürbüz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden Aysun Çobanoğlu, Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi’nden Berna Göker ve Sanatçı H. Mahir Özkardeş’in jüri üyeliğini yaptığı yarışmada, 5 eser dereceye girdi.

Profesyonel kategorisinde birinci ve üçüncülüğe değer eser bulunamazken, ikinciliği Turgay Aydın aldı. Serpil Ergül Çakan’ın eseri ise mansiyon almaya hak kazandı. Yetişkin kategorisinde, birinci ve ikinciliğe değer eser bulunamazken üçüncülüğü Rabia Çil, mansiyon ise Rabia Çoban’a verildi. Öğrenci kategorisinde de Serpil Acar mansiyon almaya hak kazandı.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Mesleklerle ilgili bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmaya ise yoğun bir katılım gerçekleşti. Çeşitli illerden 40 fotoğraf severin 135 eserle katıldığı yarışmanın Jüri Başkanlığını AESOB Başkanı Orhan Tolunay, jüri üyeliklerini ise TRT Eski Bölge Müdürü Kenan Değer, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nafia Ö. Hanyaloğlu, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İstek, Foto Muhabirleri Derneği Antalya Temsilcisi Emin Demir, Fotoğraf Sanatçısı Nizamettin Özmen ve Antalya Fotoğrafçılar Kitapçılar Kırtasiyeciler Odası Başkan Vekili Hüseyin Bozdoğan yaptı.

Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonunda, birinciliği Kocaeli Gölcük’ten Melih Sular, ikinciliği Adapazarı’ndan Nevzat Yıldırım, üçüncülüğü ise Trabzon’dan Ali Mermertaş kazandı. Yarışmada, Kocaeli Gölcük’ten Nuri Çoban ve Ankara’dan Erol Çınar’ın eserleri mansiyon almaya hak kazandı.

Yarışmalara gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirten Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Orhan Tolunay, “Fotoğraf yarışmasını bu yıl ilk kez düzenlememize karşın, bir çok ilden çok sayıda fotoğraf sever yarışmamıza katıldı. Otantik Hediyelik Eşya ve Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Fotoğraf yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz. Önümüzdeki yıllarda daha yoğun bir katılım olmasını bekliyoruz. Yarışmada dereceye giren sanatçılara ödüllerini, 12 Ekim Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenleyeceğimiz Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı etkinliklerinde vereceğiz” dedi.

Ahilik kültürünü halkla buluşturmayı, yeni nesillere Ahilik kültürünü öğretmeyi amaçladıklarını belirten Başkan Tolunay, “Bu amaçla düzenlediğimiz yarışmalarda ortaya çıkan eserleri halkımıza açıyoruz. Fotoğraf yarışmamızda jüri tarafından belirlenen 57 eser ve otantik hediyelik eşya yarışmasına katılan eserler, Ahilik Haftası süresince, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sergilenecek” diye konuştu.

Ajans1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s