Açılış, Antalya Haber, Özel Kurumlar, Üniversite, Eğitim

DAÜ; “Uluslararası İngilizce Öğretmenleri Birliği”nin konferansına ev sahipliği yapacak

DAÜ; “Uluslararası İngilizce Öğretmenleri Birliği”nin konferansına ev sahipliği yapacak
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İngilizce Hazırlık Okulu, “Uluslararası İngilizce Öğretmenleri Birliği” (International Association of Teachers of English as a Foreign Language-IATEFL) tarafından organize edilen “Konuşma Becerisinin Öğretilmesi, Ölçme ve Değerlendirilmesi” (Testing, Evaluation and Assessment SIG Conference) konulu konferansa ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin anti-propagandasına rağmen DAÜ İngilizce Hazırlık Okulu ev sahipliğinde yapılmasına karar verilen uluslararası konferans 23 – 24 Ekim 2009 tarihlerinde Salamis Bay Conti Resort Hotel’de gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan Hazırlık Okulu Müdürü Hüseyin Demirel, DAÜ İngilizce Hazırlık Okulu olarak 2009 yılında IATEFL’ın genel kuruluna ilk kez davetli olarak katıldıklarını ve IATEFL “Ölçme ve Değerlendirme Grubu” Koordinatörü, Sabancı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zeynep ÜRKÜN’ün de katkılarıyla söz konusu konferansın KKTC’de yapılması için çalışma başlatıldığını ve bu konuda da başarıya ulaşıldığını ifade etti. Konferansla ilgili ilk çalışmalar başlatıldıktan sonra internet üzerinde duyurulmasıyla IATEFL’ın Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden negatif birçok elektronik posta aldığını söyleyen DEMİREL, tüm olumsuzluklara rağmen bu organizasyonun ilk kez DAÜ ev sahipliğinde yapılması için karara varıldığını ve bunun KKTC ve DAÜ açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Hüseyin DEMİREL, 23 Ekim’de, saat 09:15’te açılış konuşmalarıyla başlayacak olan konferansta 24 sunum ve 4 ana konuşma yer alacağını belirterek, ana konuşmacılar ve konuları hakkında bilgi aktardı. Buna göre City & Guilds’ten Sue DAVIS “Konuşma Becerisinin Ölçülmesinde Karşılaşılan Sorunlar”, Cambridge ESOL’dan Dr. Evelina GALACZI “Konuşma Becerisinin Ölçülmesi”, Pearson Language Tests’den Prof. John H.A. L. de JONG “Ölçme Sınavlarında Derecelendirme ve Değerlendirme” ve University of Bedfordshire’dan ise Prof. Liz Hamp-Lyons “Eğitim, Öğretim ve Değerlendirmenin Biraraya Getirilmesi.” konularında konuşma yapacaklar.

“Amacımız Uluslararası Standartlara Uygun İngilizce Eğitim Verebilmek”
Hüseyin Demirel; DAÜ İngilizce Hazırlık Okulu olarak 2008 yılında İngilizce eğitim konusunda en saygın kurumlardan biri olan EAQUALS’a (European Association for Quality in Language Services-Dil Eğitim Öğretiminde Avrupa Akreditasyon Kurumu) başvurduklarını ve geçtiğimiz Mayıs ayında söz konusu kurum tarafından ilk denetime tabi tutulduklarını belirterek “Amacımız uluslararası standartlara uygun İngilizce eğitim verebilmektir. Bu kapsamda EAQUALS akreditasyonu bunun en önemli kanıtlarından biridir. Biz de DAÜ Hazırlık Okulu olarak bu akreditasyon sürecinin içinde bulunmaktayız ve en kısa zamanda söz konusu akreditasyona sahip olabilmek için çalışmalarımız tüm hızıyla sürdürmekteyiz.” şeklinde konuştu. DEMİREL EAQUALS dışında, Avrupa Birliği’nin dille ilgili projelerinde bir paydaş olan ALTE (The Association of Language Testers in Europe – Avrupa Dil Ölçme ve Değerlendirme Kurumu) akreditasyonuna sahip olmak için de çalışmalara başladıklarını kaydederek, 2010 yılı sonuna doğru bunu başaracaklarına olan inancını dile getirdi.

Yaklaşık 800 öğrencisi ve 147 akademik personeli bulunan DAÜ İngilizce Hazırlık Okulu’nda internet tabanlı, ISO belgeli kaliteli bir eğitim verildiğini belirten DEMİREL, amaçlarının DAÜ’ye gelen farklı uluslardan öğrencilerin birarada rahatça yaşayabilmeleri, eğitim-öğretim çerçevesinde güzel bir birliktelik oluşturmaları için ve bölümlerine gidebilmelerinde bir köprü oluşturabilmek amacıyla doğru bir İngilizce Eğitimi vermek olduğunu da sözlerine ekledi.

AntalyaGüncel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s