Antalya Haber, Ekonomi

ANTBİRLİK Nar ihracatında markalaşıyor

ANTBİRLİK Nar ihracatında markalaşıyor

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Genel Müdürü Atila Diniz, yaş meyve sebze ihracatında tüccara güvenmeyen üreticilerin ANTBİRLİK markasına yöneldiğini söyledi.

Diniz, Antalya bölgesinde yaş meyve sebze ihraç sezonunun başladığını hatırlattı. Birlik tarafından kurulan Anser AŞ ile yaş meyve sebze ihracatı yaptıklarını ifade eden Diniz, nar kesim ve toplama sezonunu da açtıklarını bildirdi. Geçen hafta nar alımına başladıklarını anlatan Diniz, bu süre içinde Ukrayna’ya 300 ton nar ihracatı gerçekleştirdiklerini kaydetti. Diniz, şöyle konuştu: ”Götürü usülü aldığımız bahçelerde nar kesimimine başladık. ANSER AŞ olarak bu ay boyunca nar toplama ve ihracatı için çalışıyoruz. Stoklamadan direkt Ukrayna’ya 10 TIR nar gönderdik. Ukrayna’ya bin ton nar ihraç edeceğiz. Üreticiden narı kalitesine göre 60-90 kuruş arasında alıyoruz. Nar ihracatından 1,5 milyon dolarlık döviz hedefledik. Üretici tüccara güvensizlik duyuyor. Ürün bedelini zamanında alamaması veya verilen çekin karşılıksız çıkması nedeniyle üretici tüccara güvensizlik duyuyor. Bu nedenle üretici ANTBİRLİK markasına yöneldi. Tereddüt bile duymadan ANTBİRLİK’e güven duyarak ürününü veriyor. Tüccardan parasını zamanında alamayan veya dolandırılan üretici ANTBİRLİK markasına güvendi.” Diniz, enterdonat limon alımlarının da başladığını belirterek, bugüne kadar 50 ton limon aldıklarını bildirdi.

PAMUK ALIM KAMPANYASI
Resmi olmayan pamuk alımlarına 15 Eylülden itibaren başlandığını da anlatan Diniz, bugüne kadar 4 bin 500 ton civarında pamuk alımı gerçekleştirildiğini kaydetti. İklim koşulları nedeniyle pamukta yüzde 20 verim kaybı yaşandığına dikkati çeken Atila Diniz, sözlerini şöyle sürdürdü: ”İklim koşullarının uygun gitmemesi nedeniyle pamuk rekoltesinde sıkıntı var. Yüzde 20 verim düşüklüğü yaşandı. Pamuk geç ekildi. 2009-2010 alım sezonunda 9-10 bin pamuk almayı hedefliyorduk ancak 8 bin ton gerçekleşecek. Şu anda pamuk borsasında fiyat 1 lira civarında. ANTBİRLİK olarak sürekli gelir getirici faaliyetlerde bulunduğumuz için standart pamuk baz fiyatımızı kilo bazında 60 kuruş artırdık ve 1,60 lira olarak belirledik. Üretici gerçekten zor durumda. Devlet pamuk üreticisine 0,42 lira destek veriyor. ANTBİRLİK olarak devletten yüzde 50’ye yakın destek verdik.” Diniz, pamuk alım kampanyasının Aralık ayı sonuna kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s